Parafia w Rypinie z relikwiami św. Walentego

2022-02-23 18:21
Relikwiarz z relikwiami św. Walentego
Autor: diecezja płocka

Do parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie wprowadzono relikwie św. Walentego. Zostały pozyskane z Sacrarium Apostolicum w Watykanie. To czwarta parafia w diecezji płockiej z relikwiami patrona ciężko chorych i zakochanych.

Proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie ks. Andrzej Krasiński, podczas mszy św. połączonej z wprowadzeniem relikwii przypomniał, że w parafii od XVII wieku żywy jest kult św. Walentego. W kościele znajduje się obraz, figura i witraż, przedstawiające tego popularnego świętego. W przeszłości w Rypinie odbywały się słynne odpusty ku czci tego patrona: - Przy relikwiach św. Walentego będziemy się modlić o więcej miłości w naszych sercach i naszych rodzinach – zapowiedział duszpasterz.

Podczas mszy św. kazanie wygłosił ks. Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, wykładowca UKSW w Warszawie i WSD w Płocku. Powiedział, że obecność relikwii św. Walentego w parafii powinna stać się zachętą do jego częstego przyzywania, do uczynienia parafii miejscem szczególnego kultu świętego, który żył w III wieku.

Zaznaczył również, że relikwie są świadectwem pamięci o konkretnych osobach, ale Kościół zaprasza też, by dostrzegać „nadzwyczajnych zwyczajnych” wokół siebie. Papież Franciszek mówi o „świętych z sąsiedztwa”. To cisi bohaterowie zwykłych dni, którzy w codziennym życiu wykazali się szczególnymi darami, talentami. To też zachęta do tego, aby zadbać o pamiątki o takich osobach, utrwalić ich historie, by karmić tym wspólnoty wiary. Podczas mszy św. odmówiona została również Litania do św. Walentego, poza tym wierni otrzymali obrazki ze świętym i modlitwą o miłość.

Relikwie św. Walentego zostały do Rypina sprowadzone z Watykanu, staraniem ks. dr. Wojciecha Kućki i ks. prał. dr. hab. Waldemara Turka z Sekcji Łacińskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Pochodzą z Sacrarium Apostolicum w Watykanie.

Poza Rypinem w diecezji płockiej relikwie św. Walentego znajdują się też w Zielonej k. Żuromina, Korzeniu i Łysakowie.

Źródło: diecezja płocka