Pater Patriae – pielgrzymująca wystawa o kard. Wyszyńskim

Ponad sto prac inspirowanych postacią bł. kard. Stefana Wyszyńskiego można zobaczyć na wystawie „Wyszyński - Pater Patriae” (Ojciec Ojczyzny) w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku. Wystawa gromadzi dzieła 83 artystów i będzie miała charakter "pielgrzymujący" - zawita kolejno do 12 polskich galerii i muzeów.
Wystawa wpisuje się w obchody dziękczynienia za beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, prezbitera Kościoła włocławskiego. Ekspozycja ma charakter ogólnopolski, biorą w niej udział zaproszeni twórcy z różnych regionów kraju, m.in. z Warszawy, Krakowa, Lublina, Przemyśla, Wrocławia, Poznania, Piły, Łodzi, Szczecina i Rzeszowa, Torunia i Bydgoszczy. Celem artystycznego przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci błogosławionego kardynała i jego zasług dla Kościoła, w szczególności Kościoła w Polsce, w trudnym czasie komunizmu.
Pater Patriae (Ojciec Ojczyzny) określił prymasa Wyszyńskiego poeta Jerzy Zagórski. Biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, który wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy, zaznaczył, że epoka kard. Stefana Wyszyńskiego jest ważnym etapem w historii Polski, o czym świadczy liczba prezentowanych prac. – Kard. Wyszyński oprócz własnego charyzmatu, był człowiekiem wyposażonym przez Stolicę Apostolską w ogromne kompetencje . Dlatego w literaturze bywa niekiedy nazywany „czerwonym papieżem” – mówił bp Wętkowski wyliczając jego liczne funkcje, jakie pełnił w Kościele w Polsce, ale także - z ramienia kolejnych papieży - wobec katolików żyjących na terenie Związku Sowieckiego.
Pierwsza odsłona wystawy (obejmującej ok. 116 obiektów) ma miejsce we Włocławku - mieście, w którym błogosławiony prymas rozpoczął swoją kapłańską drogę, mieszkał i pracował przez kilkanaście lat - od 1917 do 1946 roku (z przerwami).
Kurator wystawy prof. Mirosława Rochecka z UMK w Toruniu, prezentując charakter ekspozycji wskazała na różnorodność technik prezentowanych prac od malarstwa, poprzez rysunek, grafikę i rzeźbę po fotografię. Współorganizatorem wystawy we Włocławku jest Muzeum Diecezjalne.
Wystawa ma charakter „pielgrzymujący” - będzie prezentowana kolejno w 12 galeriach i muzeach w Polsce. Taka koncepcja pokazu - pomyślanego nie jako pojedynczy event, ale cały cykl wystawienniczy, ma nawiązywać do trasy uwięzienia prymasa oraz do zainicjowanych przez niego peregrynacji Jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.
Podsumowaniem projektu będzie finalna prezentacja prac w Warszawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. We włocławskim Muzeum Diecezjalnym wystawę można oglądać do 15 marca.
Źródło: diecezja włocławska
Polecany artykuł: