PKWP: pomoc materialna dla najbiedniejszych Libańczyków

2021-12-13 15:18
Liban
Autor: pkwp.org

Przedstawiciele polskiej sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, znów są w Libanie. Razem z Kancelarią Prezydenta przygotowują paczki żywnościowe dla najbiedniejszych. Środki na ten cel, ponad 2 mln zł. uruchomił premier Mateusz Morawiecki.

PKWP konsekwentnie nagłaśnia kryzys, przez jaki przechodzi Liban. Mieszkańcom kraju przekazano 500 tys. euro. Pieniądze zebrano w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Z Polski wysyłane są też kolejne transporty z pomocą humanitarną. Ostatni dotarł do Libańczyków 6 grudnia. Na pokładzie samolotu było mleko w proszku, leki i artykuły chemiczne. Wsparcie, jakie płynie z Polski, to odpowiedź na problemy, z którymi zmagają się mieszkańcy Kraju Cedrów. Załamanie miejscowej waluty sprawiło, że pensje, jakie otrzymują Libańczycy nie pozwalają na normalne życie. „80 proc. żyje poniżej poziomu ubóstwa, za kilkadziesiąt dolarów miesięcznie. Mieszkańcy muszą za to wyżywić rodzinę, opłacić wszystkie koszty” – przypomina dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło. Tłumaczy, że 5-osobowa rodzina, by skromnie przeżyć, potrzebuje 100 dolarów miesięcznie.

Przed Świętami Bożego Narodzenia przedstawiciele polskiej sekcji PKWP znów polecieli do Libanu. Kolejny projekt pomocowy Stowarzyszenie realizuje we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Przygotowywane paczki żywnościowe trafią do najuboższych rodzin, m.in. ofiar wybuchu w porcie w Bejrucie. Przedstawicielom PKWP w Libanie towarzyszyć będą ministrowie z Kancelarii Prezydenta Bogna Janke i Adam Kwiatkowski. W trakcie wizyty polska misja odwiedzi także dzieci z obozów dla uchodźców, gdzie również trafią paczki z żywnością. Polska sekcja PKWP przygotuje pomoc dla 10 tys. rodzin. Środki uruchomione przez premiera to kwota 2,3 mln zł. Z tych pieniędzy Pomoc Kościołowi w Potrzebie zakupi żywność na miejscu. Produkty spożywcze znajdą się w paczkach dla rodzin razem z m.in. lekami, które już wcześniej udało się przetransportować do Bejrutu.

Cały czas trwa kampania SMS. Wysyłając wiadomość o treści RATUJE na nr 72405 wspieramy potrzebujących Libańczyków.

Źródło:ekai