Płoccy mariawici otworzyli lodówkę socjalną

2021-12-27 17:24
Kościół Starokatolicki Mariawitów
Autor: mariawita.pl

Czynna przez 24 godziny na dobę lodówka socjalna została otwarta na terenie obiektów należących do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów przy ul. Kazimierza Wielkiego 27 w Płocku. Osoby bezdomne czy biedne mogą także korzystać z gorącej wody, dostępnej w warniku

Płocka lodówka socjalna powstała w inicjatywy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Wzorem innych tego typu lodówek, można do niej przynosić produkty, które są świeże i dobre do spożycia, i zostawiać je dla osób, których na zakup jedzenia nie stać: biednych, bezdomnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej czy materialnej.

Jak napisał w mediach społecznościowych biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Marek M. Karol Babi, inicjatywa ta okazała się sukcesem: Nasza lodówka socjalna pęka w szwach. Jestem wzruszony tym, jak wiele osób otworzyło swoje serca i podzieliło się z innymi świątecznymi potrawami. Każde danie jest odpowiednio opakowane i opisane (rodzaj potrawy i data dostarczenia).

Wszystko, co trafia do lodówki socjalnej jest przekazywane osobom potrzebującym takiej właśnie pomocy. Osoby te są obsługiwane przez mieszkańców hostelu dla bezdomnych, który wcześniej założyli mariawici. Na miejscu można napić się kawy i herbaty czy zalać sobie tzw. gorący kubek - na miejscu znajduje się warnik z gorącą wodą. Zarówno lodówka socjalna, jak i wrzątek są dostępne przez całą dobę.

Od października Kościół Starokatolicki Mariawitów w Płocku prowadzi Centrum Integracji Społecznej im. św. Marii Franciszki Kozłowskiej (CIS). Pomaga osobom bezdomnym i długotrwale bezrobotnym w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. W programie działań CIS są warsztaty terapeutyczne dla podopiecznych, zajęcia edukacyjne, grupy wsparcia, nauka nabywania nowych kwalifikacji zawodowych.

Poza działalnością na rzecz osób bezdomnych mariawici oferują płocczanom na przykład zwiedzanie obiektów klasztornych, terapię za pomocą alpak (alpakoterapia) oraz produktów pszczelich (apiterapia). Prowadzą hostel dla osób bezdomnych, punkt sprzedaży odzieży używanej i sprzedają pieczywo, a pozyskane środki przeznaczają na cele charytatywne.

Kościół Starokatolicki Mariawitów prawnie działa na terenie Polski i Francji. W 2017 r. liczył 22 tys. 849 wyznawców (w tym 27 duchownych) w 36 parafiach, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny.

Źródło: KAI