Po rocznej przerwie odbyła się w Płocku Wigilia pod Ratuszem

2021-12-20 18:59
Opłatek bezglutenowy: jak zrobić opłatek dla chorego na celiakię
Autor: Shutterstock

Pod płockim Ratuszem, po rocznej przerwie, znów odbyła się miejska Wigilia. Były życzenia dla płocczan, ale bez tradycyjnego dzielenia się opłatkiem. Dodatkowo harcerze przekazali mieszkańcom miasta Betlejemskie Światło Pokoju.

Podczas Wigilii pod Ratuszem życzenia płocczanom składali: prezydent miasta Andrzej Nowakowski, biskup płocki Piotr Libera i biskup Marek M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Prezydent miasta przypomniał, że święta Bożego Narodzenia, to czas otwartości, życzliwości, miłości i wolności – bo Chrystus przychodząc na świat obdarza nas swoją miłością i swoją wolnością. Zaznaczył też, że mieszkańcy miasta, tworząc wspólnotę, chcą dzielić się ze sobą wzajemnie dobrem i miłością.

Bp Libera podkreślił, że Bóg, który się rodzi, Emmanuel, Książe Pokoju, chce być blisko szarej codzienności naznaczonej pandemią. Stwierdził, że w wielu domach będzie w tym roku przy stole puste miejsce, bo bliscy odeszli do wieczności.

Przekazał także życzenia świąteczne wszystkim wspólnotom Kościołów chrześcijańskich, które są w Płocku. Szczególne życzenia przekazuję tym którzy trwają na posterunku: lekarzom, pielęgniarkom i całej służbie zdrowia. To dla nich trudny czas – zaakcentował hierarcha.

Bp Libera przypomniał, że w 2021 roku płocczanie świętowali 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w mieście. Niech ten nasz wielki rodak orędownik rodak wstawia się na nami. Niech czuwa nad nami opatrzność Boża – podkreślił biskup płocki.

Odbyło się też przekazanie mieszkańcom Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Ze względów sanitarnych nie było tradycyjnego dzielenia się opłatkiem.

Muzycznymi atrakcjami spotkania świątecznego na Starym Rynku przed Ratuszem były wstępy chóru Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”. Z okazji wigilii przed Ratuszem w Domu Darmstadt pokazano wystawę pocztówek ze zbiorów Mariana Słobodowskiego.

Źródło: diecezja płocka