Poeta, malarz i dwóch papieżów na nowych monetach watykańskich

2021-10-14 12:11 Justyna Bieniek
Monety
Autor: pixabay

Za kilka dni Stolica Apostolska wyemituje nowe monety. Wśród nich będą pamiątkowe na cześć włoskiego poety Dantego Alighieri, specjalny "numizmat" poświęcony malarzowi Michelangelo Merisi da Caravaggio oraz złote monety poświęcone dwóm papieżom.

Z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego przygotowano bimetaliczną monetę o nominale 2 euro, na której widnieje twarz poety obok Palazzo Vecchio, jednego z najsłynniejszych zabytków Florencji. Jest dostępna w dwóch wersjach i kosztuje odpowiednio 18 i 37 euro. Twarz Dantego jest też na prostokątnej srebrnej monecie o nominale 25 euro. Na czterokolorowym rewersie przedstawiono słynny fresk "Il Parnaso", namalowany w 1510 r. przez Raffaela Santi. Moneta kosztuje 139 euro.

Kolejną przygotowano z okazji 450. rocznicy urodzin Michelangelo Merisi da Caravaggia. Specjalna koperta z monetą i znaczkiem z motywem malarskim będą dostępne od 26 października. Zestaw zawiera bimetaliczną monetę okolicznościową o nominale 2 euro oraz pamiątkowy arkusz ze specjalnym stemplem pocztowym poświęconym rocznicy urodzin Caravaggia. W środku koperty jest ekskluzywna karta filatelistyczna z reprodukcją znaczka.

Z okazji 75. rocznicy powstania ONZ do spraw Oświaty, Nauki i Kultury - UNESCO, Mennica Watykańska wyemituje srebrną monetę o nominale 10 euro, na której widnieje symbol pokoju - gołąb trzymający w dziobie gałązkę oliwną. Umieszczono na niej także wstęgę ze słowami: "Edukacja-Nauka-Kultura" oraz Bazylikę św. Piotra jako symbol chrześcijaństwa. Warto przypomnieć, że w 1984 roku cały Watykan został uznany za Światowe Dziedzictwo Kultury UNESCO.

Drugą srebrną monetą o nominale 10 euro Watykan uczci setną rocznicę powstania Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie. Jest na niej herb uczelni z Najświętszym Sercem Jezusa. Obie srebrne monety można kupić za 69 euro każda.Dwie złote poświęcono dwóm papieżom, które Watykan również wypuści na rynek 26 października: o nominale 20 euro upamiętniająca 400. rocznicę śmierci papieża Pawła V- za 399 euro oraz złota o nominale 50 euro upamiętniająca 300. rocznicę śmierci papieża Klemensa XI- dostępna w cenie 997 euro.

Biuro Numizmatyczne oferuje też kolekcjonerom kolejny album, do którego można włożyć zestawy monet wyemitowanych w 2021 roku, karty monet oraz monety okolicznościowe z czasu pontyfikatu papieża Franciszka.

Źródło: ekai