Polacy drugą zagraniczną grupą w Fatimie w ubiegłym roku

2022-03-30 9:34
Fatima
Autor: Therese C/Wikimedia Commons

Polacy przybywający do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie byli drugą zagraniczną grupą narodowościową w 2021 roku. Więcj było tylko Hiszpanów. Tak wynika ze statystyk tego portugalskiego miejsca kultu.

Władze rektoratu fatimskiego oszacowały, że w całym minionym roku do Fatimy dotarło 2,4 mln pielgrzymów w grupach zorganizowanych, wśród których przeważali Portugalczycy. Wśród wiernych przybywających z zagranicy prym wiedli Hiszpanie. W ramach 319 grup przybyło ich tam 13 tys. Drugą nacją byli Polacy, którzy odwiedzili Fatimę w ramach 71 grup liczących łącznie blisko 2,5 tys. osób. Trzecią byli Włosi z gronem 1326 pielgrzymów w ramach 47 grup.

Dane dotyczące liczby pielgrzymów zostały zaprezentowane w związku z 43. edycją spotkania hotelarzy w Fatimie, w którym uczestniczył m.in. rektor fatimskiego sanktuarium ksiądz Carlos Cabecinhas. Przypomniał on, że od marca 2020 r., kiedy w związku z pojawieniem się covid-19 niezbędne było zamknięcie sanktuarium w Fatimie, a następnie wprowadzenie surowych restrykcji sanitarnych, liczba napływających do tej portugalskiej miejscowości osób drastycznie spadła. Zaznaczył, że pomiędzy marcem a majem 2020 r. sanktuarium Matki Bożej Różańcowej zostało zamknięte dla pielgrzymów.

Ksiądz Cabecinhas wskazał, że pomimo obowiązywania w tym miejscu kultu maryjnego restrykcji sanitarnych miliony osób na całym świecie miały możliwość łączenia się z sanktuarium za pośrednictwem transmisji online.

Przed pojawieniem się pandemii Fatimę odwiedzało średnio w roku 5-6 mln pielgrzymów z całego świata.

Źródło: KAI