Polska Rada Ekumeniczna: potwierdzamy naszą solidarność z Ukrainą

2022-03-21 20:11 Justyna Bieniek
Wojna odbiera im dzieciństwo. Tłumy maluchów wyrwanych z dziecięcego świata na dworcu w Przemyślu [GALERIA]
Autor: Beata Olejarka/Super Express

Polska Rada Ekumeniczna ponownie zabrała głos w sprawie wojny w Ukrainie. Podkreśliła, że to nigdy nie był dobry sposób rozwiązywania problemów. Rada wezwała ludzi dobrej woli i bratnie Kościoły w Rosji do podjęcia działań na rzecz pokoju.

To już drugie oświadczenie Polskiej Rady Ekumenicznej w sprawie wojny. Dzień po jej rozpoczęciu, PRE potępiła agresję zbrojną reżimu rosyjskiego na Ukrainę, zwróciła się do Kościołów w Rosji o podjęcie działań na rzecz zakończenia wojny i wezwała społeczność międzynarodową do znalezienia rozwiązania tej sytuacji. Rada zaapelowała też do wszystkich ludzi dobrej woli o czynne włączenie się w projekty pomocowe i zadeklarowała otwarcie parafii Kościołów PRE na pomoc uchodźcom z Ukrainy. W najnowszym stanowisku powtarza swój sprzeciw wobec wojny i wzywa wszystkich do działania na rzecz pokoju.

„Ponawiamy nasz apel do bratnich Kościołów w Rosji o zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny i potwierdzamy naszą solidarność ze społeczeństwem oraz Kościołami chrześcijańskimi i innymi wspólnotami religijnymi Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu. PRE wyraża też uznanie dla polskiego społeczeństwa za szczególne zaangażowanie i otwartość w przyjęciu uchodźców z Ukrainy, bez względu na ich pochodzenie czy wyznanie.

„Potrafiliśmy otworzyć swoje serca i jesteśmy otwarci na przyjęcie tych, których wojna zmusiła do opuszczenia swych ojczystych stron. Mimo naturalnego zróżnicowania potrafiliśmy skoncentrować się na tym co łączy i nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Z wielkim uznaniem podkreślamy, że wierni naszych Kościołów wraz z innymi ludźmi organizują pomoc, otwierają swoje domy na przyjęcie uchodźców i bezinteresownie wspierają potrzebujących. Dziękujemy, że w geście wyciągniętej ręki z pomocą nie pytamy o pochodzenie czy wyznanie tych, którzy jej potrzebują, ale pomagamy znajdującym się w potrzebie”- czytamy w oświadczeniu PRE.

Źródło:ekai