Ponad 80 tys. pielgrzymów odwiedziło Jasną Górę! Która pielgrzymka była najliczniejsza?

2022-08-29 12:41
Ponad 80 tys. pielgrzymów odwiedziło Jasną Górę!
Autor: episkopat.pl Ponad 80 tys. pielgrzymów odwiedziło Jasną Górę!

Pieszo, na rowerze, a nawet na rolkach czy motocyklach! W sezonie pielgrzymkowym Jasną Górę odwiedziło ponad 80 tys. pątników. Która pielgrzymka była najliczniejsza? Sprawdź szczegóły!

Przed uroczystością odpustową Matki Bożej Częstochowskiej, od 16 do 25 VIII, w 91 pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę przyszło ponad 20 tys. osób. Znacząco zwiększyła się liczba pielgrzymek rowerowych, a także biegowych. Za trud pielgrzymowania zwłaszcza pieszego, najbardziej tradycyjnego, a zarazem spektakularnego, podziękował przeor Jasnej Góry.

– Serdecznie dziękuję, że tak licznie przyszliście na jasnogórski odpust – powiedział o. Samuel Pacholski na inaugurację uroczystości. Podziękował też ludziom dobrej woli, którzy gościnnie przyjmowali pielgrzymów podczas ich rekolekcji w drodze.

W tym roku po dwóch latach obostrzeń sanitarnych, które wymusiły różne formy pielgrzymowania (np. sztafetowe) rekolekcje w drodze odbywały się tradycyjnie.

Czytaj także: Pielgrzymi z Wadowic na papieskim szczycie

Ilu pielgrzymów na Jasnej Górze? Sprawdź statystyki!

Od 16 do 25 sierpnia 2022 r. na Jasną Górę dotarło 91 pielgrzymek pieszych. Przyszło w nich 20 290 osób.

Dotarło:

  • 27 pielgrzymek rowerowych – 1 770 osób
  • 4 pielgrzymki biegowe – 172 osoby
  • 1 rolkowa – 47 osób
  • 1 motocyklowa – 110 osób

Najliczniejsze pielgrzymki

Najliczniejsze piesze pielgrzymki na odpust Matki Bożej Częstochowskiej:

– 40. Pielgrzymka Tarnowska – 4 tys. osób– 46. Piesza Pielgrzymka Opolska – 1,6 tys. osób– 97. Pielgrzymka Łódzka – 1,5 tys. osób

Ogółem od 4 czerwca czyli od początku sezonu pielgrzymkowego, do 25 sierpnia na Jasną Górę we wszystkich rodzajach pielgrzymek (piesze, rowerowe, biegowe, rolkowa, motocyklowa, konna) uczestniczyło łącznie prawie 80,5 tys. osób.

- Mimo zakończenia pielgrzymkowego szczytu wciąż przybywają uczestnicy rekolekcji w drodze. Są to nadal mniejsze grupy parafialne i dekanalne. Dziś np. z Dębieńska, Chorzowa, Mysłowic. Do nich dołączają parafianie przybyli autokarami - informuje Jasna Góra News.