Powstaje Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Otwiera je Caritas Archidiecezji Białostockiej

2022-04-05 16:04
Powstaje Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Otwiera je Caritas Archidiecezji Białostockiej
Autor: caritas.pl Powstaje Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Otwiera je Caritas Archidiecezji Białostockiej

Caritas Archidiecezji Białostockiej otwiera Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Nowa placówka obejmie opieką przede wszystkim uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przybyli do Białegostoku i regionu w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia przed wojną. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Wszystkie osoby potrzebujące wsparcia otrzymają tu niezbędną pomoc w postaci:

  • żywności,
  • odzieży,
  • opieki nad dziećmi,
  • zajęć integracyjnych,
  • pomocy prawnej,
  • wsparcia psychologa,
  • nauki języka polskiego,
  • pośrednictwa pracy.

– Spontanicznie stworzyliśmy to Centrum. Najpierw ograniczało się to do zbierania bazy noclegowej, tutaj u nas, w biurze. Teraz dzięki uprzejmości parafii katedralnej, mamy już pomieszczenia, w których możemy rozwinąć naszą działalność, bo też potrzeby są coraz większe – mówi ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej. – A zatem oprócz pomocy doraźnej, której udzielamy Ukraińcom od samego początku, teraz mamy już zaplanowane działania długofalowe. Czas działania Centrum to minimum najbliższe dwa lata, bo wiemy, że ta pomoc będzie potrzebna. To Centrum jest przede wszystkim miejscem spotkań Ukraińców, ale jesteśmy też dla nich wsparciem, ponieważ są tu porady prawne, jest psycholog, jest nauka języka polskiego i też pomoc tzw. doraźna. Również pomoc w znalezieniu pracy, dzięki tym wszystkim informacjom, które posiadamy – dodaje ks. Sęczek.

Czytaj także: "Bądź gotowy", czyli poradnik na czas kryzysu i wojny od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Centrum mieści się w budynku parafialnym, na tyłach białostockiej katedry (ul. Kościelna 2) i jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00.

Sedno Sprawy - Włodzimierz Czarzasty