Poznań: pierwszy od 30 lat odpust w kościele in Summo

2022-06-01 14:18
Kościół in Summo w Poznaniu
Autor: Archidiecezja Poznańska

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył pierwszej od 30 lat sumie odpustowej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny in Summo w Poznaniu. To świątynia, której fundamenty pochodzą z pierwszej świątyni chrześcijańskiej na terenie państwa polskiego.

Gotycki kościół z XV w. Najświętszej Maryi Panny in Summo, czyli na Zamku, wzniesiono na dawnych, przedromańskich murach pałacu oraz kaplicy Mieszka I i Dobrawy, w książęcej części grodu poznańskiego. W 2021 r., po 30 latach prac konserwatorskich, ponownie otwarto go dla potrzeb kultu.

- Ponad 1050 lat temu na wyspie Tumskiej w Poznaniu zbudowano kościół, w którym się teraz modlimy, jako pierwszy na ziemiach powstającego państwa polskiego. Dedykowano go Maryi, Matce Bożej w tajemnicy Nawiedzenia. Jeszcze nim doszło do chrztu Mieszka I i jego dworu, Matka Boża „postawiła swoją nogę” na naszej ziemi. Rozpoczęła nawiedzenie w naszym narodzie – mówił podczas sumy odpustowej bp Balcerek.

Prof. Hanna Kóčka-Krenz, która przez lata prowadziła w tym miejscu badania archeologiczne, wyjaśnia, że obecny kościół in Summo jest następczynią kaplicy pałacowej pierwszych Piastów. - Ta świątynia miała szczególny charakter, była to bowiem kaplica przeznaczona dla Mieszka I i jego chrześcijańskiej małżonki, i jak można sądzić z badań archeologicznych, właśnie z okazji jej przybycia do Polski została przybudowana do książęcego pałacu – mówi prof. Kóčka-Krenz. Specjalna instalacja wykonana na zewnątrz kościoła w skali 1:1 odzwierciedla zarys kaplicy i przeszłość tego miejsca.

Źródło: Archidiecezja Poznańska/KAI