Poznań: „Z igłą i nitką w Sercu Afryki”

2022-05-26 8:21
„Z igłą i nitką w Sercu Afryki”
Autor: PKWP

O tym, że „życie to szycie”, o prowadzeniu kursów szycia i krojenia dla kobiet w Republice Środkowoafrykańskiej oraz o swoim doświadczeniu misyjnym w tym afrykańskim kraju opowie Ewa Marciniak, krawcowa i świecka misjonarka. Spotkanie „Z igłą i nitką w Sercu Afryki” już 27 maja w ramach „Misji na Szewskiej” w Poznaniu.

Szycie towarzyszy mi od najmłodszych lat; z igłą i nitką nie rozstaję się na krok. To 'szyciowe’ życie pozwoliło mi dzielić się umiejętnościami także w samym sercu Afryki” – mówi o sobie Ewa Marciniak. Pierwszy raz na misje wyjechała w 2012 r. W latach 2012-2015 oraz w 2017 r. pracowała w Republice Środkowoafrykańskiej na misji Monasao wśród Pigmejów z plemienia Bayaka. „Pani Ewa współpracowała wtedy ze Stowarzyszeniem Misji Afrykańskich. Ta polegała na pracy z kobietami – przez trzy lata prowadziła szkółkę szycia pod nazwą Fungo Bongo (szycie ubrań). Oprócz tego katechizowała dzieci, a jeśli była potrzeba, pomagała w przychodni zdrowia” – tłumaczy Kinga Waliszewska z Biura Regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Misja na Szewskiej”.

W lutym 2022 r. w diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej prowadziła krótki, miesięczny kurs nauki szycia i krojenia. Odbywał się w Centrum Kulturalnym św. Kisito „Londo, mo luti” i zakończył pokazem mody z prawdziwego zdarzenia. „Szycie jest dla afrykańskich kobiet szansą na lepsze życie, daje niezależność i pozwala uwierzyć, że nie zawsze będzie ciężko, że przyjdzie moment, kiedy będzie można stanąć o własnych siłach na nogi” – podkreśla Waliszewska.

Zakup maszyn do szycia i materiałów jako wyprawki dla absolwentek szkoły na start w samodzielne życie wsparły Biuro Regionalne Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Misja na Szewskiej” oraz diecezje kaliska i Bouar. Spotkanie „Z igłą i nitką w Sercu Afryki” odbędzie się w piątek 27 maja o g. 18.30 w Biurze Regionalnym Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Misja na Szewskiej” przy ul. Szewskiej 18 w Poznaniu.

Źródło:ekai