Prawie 130 tys. zł ze zbiórek na rzecz hospicjum w Bielsku-Białej

2022-06-21 15:41
Chory pacjent wózek hospicjum opieka
Autor: truthseeker08/pixabay.com

Około 128 tys. zł zgromadziło w tym roku 48 szkół z Podbeskidzia, a także 5 salwatoriańskich parafii w USA, które w ramach 18. edycji programu „Pola Nadziei” zbierały na rzecz działającego w Bielsku-Białej hospicjum stacjonarnego im. Jana Pawła II.

Kolejna odsłonę wielkiej akcji charytatywnej zwieńczyło 20 czerwca 2022 r. nabożeństwo ekumeniczne w bielskim kościele NMP Królowej Polski oraz wręczenie okolicznościowych pucharów tym placówkom edukacyjnym, które zaangażowały się w pomoc na rzecz hospicjum.

Za troskę wobec życia i ludzi doświadczających czasu choroby terminalnej podziękowali nauczycielom, katechetom i uczniom proboszcz salwatoriańskiej wspólnoty parafialnej ks. Michał Pastuszka oraz bp Piotr Greger. - Dziękuję za to, że macie w sobie i coraz bardziej kształtujecie postawę ludzi, dla których wyobraźnia miłosierdzia nie jest pustym hasłem. Czujecie odpowiedzialność za tych, którzy są naznaczeni szczególnym krzyżem bólu i cierpienia – zaznaczył hierarcha, który przewodniczył modlitwie.

Z kolei ks. Józef Figiel, prowincjał polskiej prowincji salwatorianów, dodał: - Takim prawdziwym wyróżnikiem naszego człowieczeństwa jest to, kiedy pomagamy komuś innemu. Zwłaszcza takiemu człowiekowi, który nic nie może, który jest zupełnie zależny od nas.

Jak poinformowała prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży, na utrzymanie hospicjum św. Jana Pawła II potrzeba rocznie 4,5 mln zł. NFZ pokrywa 60 proc. tych kosztów, a brakującą kwotę musi zabezpieczyć SSH, zarządzające obiektem. W minionym roku utrzymanie jednego pacjenta kosztowało 13 tys. 500 zł.

- W naszym hospicjum znajduje się 28 łóżek dla chorych. Pobyt dla pacjentów jest nieodpłatny, więc możemy tylko liczyć na ludzi dobrej woli i wielkiego serca. Przyjmujemy pacjentów w różnym wieku i na krótszy lub dłuższy czas – dodała Chorąży.

Od początku funkcjonowania bielskie hospicjum przyjęło 700 pacjentów w hospicjum stacjonarnym oraz 130 w hospicjum domowym, które działa od trzech lat.

Źródło: KAI