Prawie 2 mln pielgrzymów na 490 rocznicy objawień maryjnych w Guadalupe

2021-12-14 10:14
Maryja z Guadalupe
Autor: wikimedia commons

W Mieście Meksyk oraz w wielu miastach na świecie, katolicy uczcili kolejną rocznicę objawień maryjnych w Guadalupe. Po tym, gdy w ubiegłym roku ta największa na świecie pielgrzymka została odwołana z powodu pandemii koronawirusa, od początku grudnia do niedzielnego ranka do sanktuarium przybyło około dwóch milionów pielgrzymów.

W Meksyku nie ma na razie znaczących wzrostów zakażeń Covid 19, ale obchody odbyły się przy zachowaniu ścisłych środków ostrożności. Zaangażowanych było 9000 funkcjonariuszy. Pielgrzymi byli wpuszczani do bazyliki w Guadalupe w kolejnych grupach, w maskach ochronnych i bez możliwości nocowania przy sanktuarium. Wcześniej poproszono ich o przysłanie swoich zdjęć, spośród których 1400 zostało umieszczonych w ławkach kościoła. Ustawiono też tyle samo świec ofiarowanych przez wiernych.

Podczas tradycyjnej Mszy Róż, arcybiskup Meksyku kard. Carlos Aguiar Retes mówił o macierzyństwie Maryi. Podkreślił, że jest Ona „Matką Kościoła i naszą Matką”, która „przybyła do Meksyku, aby wyrazić swoją miłość do ludzi”. Nawiązał w ten sposób do wydarzeń z 9-12 grudnia 1531 r., kiedy to na wzgórzu Tepeyac – u stóp którego znajduje się dzisiejsza bazylika – Maryja objawiła się Indiańskiemu pasterzowi.

W listopadzie kard. Aguiar otworzył Święte Drzwi w bazylice w Guadalupe, po przejściu przez nie wierni mogą pod pewnymi warunkami uzyskać odpust zupełny na rok. Okazją jest setna rocznica zamachu bombowego z 14 listopada 1921 roku. Zarówno kard. Aguiar, jak i papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy południowej „Anioł Pański” przypomnieli, że w 2031 r. przypadnie 500. rocznica objawień maryjnych w Guadalupe, które miały wielkie znaczenie dla chrystianizacji Ameryki Środkowej.

Maryjne święto nawiązuje do wspomnianych już wydarzeń, które miały miejsce na dzisiejszym terenie Miasta Meksyk między 9 i 12 grudnia 1531 roku. Jak mówi przekaz, indiańskiemu pastuszkowi, który wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo, przez cztery dni ukazywała się mówiąca w jego ojczystym języku nahuatl Matka Boża. Zostawiła swoje odbicie na jego tilmie, obszernym płaszczu utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy. Na prośbę Matki Bożej, w miejscu jej objawień u stóp wzgórza Tepeyac, zbudowano duży kościół, w którym czczony jest cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe.

„Guadalupana” jest patronką Meksyku, Ameryki Łacińskiej i całej Ameryki, Filipin, narodów tubylczych oraz dzieci nienarodzonych. W nowej bazylice zbudowanej w 1974 roku, nad ołtarzem głównym umieszczono indiańską narzutę ze słynnym wizerunkiem Matki Bożej. Według archidiecezji, w głównych dniach pielgrzymkowych na ruchomej taśmie prowadzącej pod tą narzutą, przemieszcza się 15 600 osób na godzinę. W ostatnich latach, ze względu na tłumnie gromadzących się pątników, część z nich z daleka adoruje cudowny wizerunek i wychodzi z kościoła. Wielu z nich przybywa do Guadalupe po wielodniowych, czasem wielotygodniowych wędrówkach.

W Europie znane ołtarze Matki Bożej z Guadalupe znajdują się m.in. w Lourdes, Wiedniu oraz w katedrze Notre-Dame w Paryżu, gdzie wizerunku Maryi nie zniszczył pożar z 2019 roku.

Źródło:ekai