Prezydent Francji z wizytą u papieża

2022-10-24 17:58
Emmanuel Macron
Autor: AP PHOTO Emmanuel Macron

Wojna w Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji humanitarnej- o tym rozmawiali w Watykanie prezydent Francji Emmanuel Macron i papież Franciszek. Spotkanie trwało pięćdziesiąt pięć minut.

Macron ofiarował papieżowi francuskie wydanie z 1795 roku książki Emmanuela Kanta „O wiecznym pokoju”, a Franciszek prezydentowi – główne dokumenty swojego pontyfikatu i medal przedstawiający bazylikę św. Piotra. Była to trzecia wizyta Emanuela Macrona w Watykanie. Poprzednio, szef francuskiego państwa był w Rzymie w czerwcu 2018 i w listopadzie 2021 roku.

Po rozmowie z papieżem, Macron, któremu towarzyszyła żona Brigitte, spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i sekretarzem ds. relacji z państwami abp Paulem Gallagherem. „W czasie serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu skupiono się na problematyce międzynarodowej, począwszy od konfliktu w Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji humanitarnej. Szczególną uwagę poświęcono regionowi Kaukazu, Bliskiemu Wschodowi i Afryce” – głosi komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Francuskie media spekulują, że jednym z tematów były również kontrowersje wokół przygotowywanej nowej ustawy o eutanazji we Francji i towarzyszącej jej ogólnonarodowej dyskusji na temat „końca życia”. Wczoraj w Rzymie prezydent Francji wziął udział w otwarciu dorocznego spotkania międzyreligijnego, organizowanego przez Wspólnotę św. Idziego. Apelując o pokój w Ukrainie, wskazał, że nie może być on „uświęceniem prawa silniejszego ani zawieszeniem broni, które sankcjonowałoby obecny stan rzeczy”. Stwierdził też, że nic nie usprawiedliwia rosyjskiej agresji, która jest konsekwencją rosyjskiego nacjonalizmu.

Przed odlotem do Paryża Macron miał odwiedzić bazylikę św. Jana na Lateranie, której jest honorowym kanonikiem. Królowie, a następnie prezydenci Francji otrzymują ten honorowy tytuł od 1604 roku.

Źródło:ekai