Proboszcz Magnuszewa udostępnił dla młodzieży budynek plebanii

2022-01-20 17:35
Spotkanie młodych
Autor: parafiamagnuszew.pl

Plebania w Magnuszewie koło Kozienic w diecezji radomskiej stała się miejscem, gdzie młodzież może realizować swoje pasje i zainteresowania oraz pogłębiać swoją wiarę. Z inicjatywą wystąpił ks. Krzysztof Dukielski, który od ubiegłego roku jest proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie.

Plebania jest otwarta nie tylko dla młodzieży z Magnuszewa, ale również z pobliskich Kozienic, Ryczywołu czy Mniszka. Ks. Dukielski chce utworzyć przy plebanii dom parafialny, a nadzieję pokłada w młodych, bo jak mówi: oni nadadzą temu miejscu wyjątkowy charakter.

Charakter spotkań jest luźny. Jest to nowa forma aktywizacji młodzieży i ewangelizacji, która dopiero się kształtuje. To sami młodzi mają określić swoje potrzeby. Dlatego oprócz studiowania Słowa Bożego można zagrać w piłkarzyki, gry planszowe, obejrzeć film lub zwyczajnie napić się kawy i porozmawiać - wyjaśnia Radiu Plus Radom wieloletni moderator Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej.

Aleksandra Kurek, która pochodzi z parafii Mniszek dodaje - To okazja, aby pogłębić swoją wiarę. Rozważamy również Pismo święte. Poznałam tu wielu ludzi. Tworzymy wspólnotę, aby działać dla innych. Jesteśmy takim pomostem między księdzem proboszczem a parafią. Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych. W ostatnim tygodniu zaangażowaliśmy aż 16 dzieci.

Podobnego zdania jest również Weronika Szostak, która prowadzi grupę oazową. Dużą akcją było przygotowanie żywej szopki. Ta inicjatywa zjednoczyła wiele osób wokół Bożego Narodzenia - opowiada animatorka. W ostatnim czasie młodzież zorganizowała również kiermasz z którego dochód zostanie przeznaczony na remont dwóch salek parafialnych dla dzieci i młodzieży. Udało się zebrać ponad 7,5 tys. złotych.

Spotkania odbywają się najczęściej w niedziele po mszach świętych o godzinie 16.00. Przychodzą na nie tylko młodzi z Magnuszewa, ale także okolicznych parafii i miejscowości. Niebawem przy parafii powstanie oddział Skautów Europy, a pomóc ma w tym drużynowa z Kozienic.

Źródło: KAI