Program wizyty apostolskiej Franciszka w Kanadzie

2022-06-23 18:26
Papież Franciszek Ojciec Święty Jorge Mario Bergoglio
Autor: Angie Menes/cathopic.com

Edmonton, Maskwacis, Lac Ste. Anne, Québec, Sainte Anne de Beaupré i Iqaluit – taka jest trasa wizyty apostolskiej papieża Franciszka do Kanady w dniach 24-30 lipca. Jej program opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty 24 lipca odleci z Rzymu do Edmonton, gdzie zostanie oficjalnie powitany. Następnego dnia spotka się z rdzenną ludnością Pierwszych Narodów, Metysów i Inuitów w Maskwacis. Zaplanowano też przemówienie Franciszka. Później odbędzie się też spotkanie z rdzennymi mieszkańcami i z członkami wspólnoty parafialnej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Edmonton. Tam również Ojciec Święty wygłosi przemówienie.

We wtorek 26 lipca Franciszek odprawi mszę św. i wygłosi homilię na stadionie Commonwealth w Edmonton. Weźmie też udział w pielgrzymce nad jezioro św. Anny i w Liturgii Słowa w Lac Ste. Anne, gdzie również wygłosi homilię.

Kolejnego dnia papież uda się samolotem do Quebec. Tam ok 15:40 planowana jest ceremonia powitania w rezydencji gubernatora generalnego Kanady w Cytadeli. Tam ma się też odbyć spotkanie z premierem kraju Justinem Trudeau.

Czwartek 28 lipca to msza św. w narodowym sanktuarium św. Anny w Sainte Anne de Beaupré i popołudniowe nieszpory z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi, seminarzystami i pracownikami duszpasterskimi w katedrze Notre-Dame w Québeku.

Dzień później w planach Ojca Świętego jest prywatne spotkanie z członkami Towarzystwa Jezusowego – w rezydencji arcybiskupa Québeku, a także spotkanie z delegacją rdzennych mieszkańców obecnych w Québeku. Jeszcze tego samego dnia papież odleci do Iqaluit. Tam spotka się z byłymi uczniami dawnych szkół z internatem. Ok 18:15 zaplanowano ceremonia pożegnania na lotnisku w Iqaluit, po którym papież odleci do Watykanu. Na lotnisko Rzym-Fiumicino wyląduje w sobotę 20 lipca ok 7:50.

Źródło: KAI