​Prymas jakiego nie znaliśmy. Uroczysta premiera filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" [ZWIASTUN]

2021-09-13 11:27 Justyna Bieniek
Wyszyński - zemsta czy przebaczenie
Autor: Youtube.com

Na premierze filmu, która odbyła się po mszy beatyfikacyjnej, pojawili się m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Film w reżyserii Tadeusza Syki to historia wojennych losów księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Przywołuje m.in. mało znany wątek w jego biografii – udział w Powstaniu Warszawskim.

W postaci Stefana Wyszyńskiego każdy może odnaleźć swoją historię- mówi Syka."Tak naprawę to nie jest film o księdzu, ten film jest o człowieku i o jego wyborach w obliczu jasnego cierpienia. To doskonały kontrapunkt dla nas, w naszej codzienności do tego, że my też każdego dnia musimy podejmować wybory w pracy, w domu w rodzinie, w lewo albo w prawo. A co on miał zrobić kiedy było cierpienie? O tym jest ten film- podkreśla reżyser Tadeusz Syka.

W rolach głównych wystąpili Ksawery Szlenkier jako kardynał Wyszyński i Małgorzata Kożuchowska jako matka Czacka. W filmie zobaczymy też m.in. Idę Nowakowską, Marcina Kwaśny, Adama Fidusiewicza, Agnieszkę Kawiorską i Lecha Dyblika.

W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów. Wykorzystano oryginalne pojazdy historyczne i pamiątki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach i z kolekcji prywatnych.

Film wchodzi do kin 17 września.