Przewodniczący KEP : każdy jest odpowiedzialny za kościół, każdy ma do spełnienia swoją rolę

2022-06-16 14:36
Abp Stanisław Gądecki
Autor: BP KEP

Jeśli myślimy i żyjemy na mocy łączności z Chrystusem, wtedy otwierają się nam oczy. Nie będziemy już dłużej wegetować, troszcząc się jedynie o siebie samych, lecz ujrzymy gdzie, w jaki sposób jesteśmy potrzebni– mówił w uroczystość Bożego Ciała, przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki.

W homilii wygłoszonej na placu przed poznańską katedrą, hierarcha nawiązał do nauczania św. Pawła. Przypomniał, że porównuje on Kościół „do wielkiego żywego organizmu, w którym każda komórka posiada swoje znaczenie i spełnia odpowiednią dla siebie rolę". Wszyscy mamy je do spełnienia, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół- podkreślał abp Gądecki. Dlatego właśnie Kościół jest czymś więcej niż organizacją, z której usług się korzysta" - dodał.

Abp Gądecki zaznaczył, że „wiara w rzeczywistą obecność Pana w Eucharystii w sposób naturalny prowadzi nas do zewnętrznego i publicznego jej uwidocznienia”. „Również dzisiaj zginamy nasze kolana podczas procesji, okazując posłuszeństwo Chrystusowi eucharystycznemu” – stwierdził i zaznaczył, że „pochylamy się nad Jezusem, samą Miłością, która nie zniewala, lecz przemienia. Świat musi koniecznie zrozumieć, że chrześcijaństwo jest religią miłości”.

Przewodniczący Episkopatu nawiązał też do wojny w Ukrainie. Chryste, pragniemy dzisiaj dzielić się chlebem nadziei z naszymi braćmi pogrążonymi w rozpaczy; chlebem pokoju z braćmi udręczonymi przez czystki etniczne i wojnę; chlebem życia z braćmi, którym każdego dnia zagraża oręż zniszczenia i śmierci – mówił poznański metropolita w kazaniu przy czwartym ołtarzu przed katedrą na Ostrowie Tumskim. „Pan Bóg obdarzył nas wolnością, abyśmy mogli przychodzić z pomocą uciśnionym. Ta wolność wzywa nas do okazania naszej pomocy tym, którzy zostali napadnięci. Dlatego jestem wdzięczny każdej każdemu rodakowi za przyjęcie w Polsce ukraińskich kobiet i dzieci oraz starców” – przypomniał przewodniczący KEP.

Abp Gądecki apelował aby nie zapominać o modlitwie o pokój. I o wspraciu dla obywateli Ukrainy. Przypomniał swoją wizytę w Kijowie gdzie wiele razy słyszał „prośby o długoterminową pomoc; o organizowanie dalszych zbiórek żywności, leków i artykułów pierwszej potrzeby dla Ukrainy”.

Źródło: BP KEP