Przewodniczący KEP o Ukrainie: trzeba bezwarunkowo potępiać wojnę

2022-05-03 15:29
Jasna Góra
Autor: BP KEP

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki przewodniczył dziś na Jasnej Górze Mszy św. w ramach obchodów święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Trzeba bezwarunkowo potępiać wojnę, powinniśmy czynić wszystko, by ulżyć w cierpieniu Ukraińcom dotkniętym okrucieństwem rosyjskiej agresji - mówił hierarcha nawiązując do zaatakowanej przez Rosjan- Ukrainy.

Żyjemy dzisiaj „na krawędzi czasu”. Wiek XXI nie tylko odmawia posłuszeństwa Bogu, ale nawet kwestionuje Jego istnienie, nie zważając na to, że bez Boga człowiek zostaje zdegradowany do sumy procesów biologicznych i chemicznych oraz uwarunkowań społecznych – mówił abp Stanisław Gądecki w swojej homilii. Obchody na Jasnej Górze były połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej. Przewodniczący Episkopatu nawiązał też do wojny w Ukrainie i ostatnich katastrof górniczych.

Najświętszą Maryję Pannę nazywamy Królową nie tylko ze względu na Jej boskie macierzyństwo. „Ona jest Królową także dlatego, bo – złączona jako nowa Ewa z nowym Adamem – współdziałała w dziele Odkupienia ludzi” – podkreślił abp Gądecki. Dodał, że Jej macierzyńska opieka w stosunku do nas, ludzi nie przyćmiewa ani nie umniejsza jedynego pośrednictwa Chrystusowego, a jest to tylko pośrednictwo w Chrystusie. „Tak więc Maryja jest najpierw Królową Wszechświata i Opiekunką wszystkich ludzi należących do Chrystusa. W tym także szczególną Opiekunką i Pośredniczką dla Polaków” – zauważył przewodniczący Episkopatu.

Mówiąc o ogólnopolskim dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego, przywołał jego słowa: „Wszystko postawiłem na Maryję – i to Jasnogórską”. „Tą kluczową decyzją Ksiądz Prymas odkrył w osobie Maryi ratunek dla udręczonego Kościoła w Polsce” – powiedział abp Gądecki. „Za jego sprawą przestał on być Kościołem milczenia” – mówił hierarcha, przypominając m.in. orędzie do biskupów niemieckich z 1965 roku, a także reakcje wobec rewolty studentów i inteligencji w 1968 r., masakry robotników Wybrzeża w 1970 r. czy też represji podczas strajków w 1980 roku. „Konsekwentnie bronił polskiej racji stanu, uznając dobro państwa za najwyższą normę działania. Służąc Kościołowi, służył Ojczyźnie, którą rozumiał jako wspólnotę ludzi zjednoczonych wiarą, kulturą i historią. To on przeprowadził Kościół – i szerzej jeszcze Naród – przez jeden z najtrudniejszych momentów w naszych dziejach” – mówił przewodniczący Episkopatu o kard. Wyszyńskim. Dodał, że „Prymas Tysiąclecia jako jedyny przywódca kościelny w krajach komunistycznych – dzięki swojej roztropności –zdołał wygrać walkę o niezależność Kościoła i między innymi dlatego należy on do grona najwybitniejszych Polaków”.

Odnosząc się do wojny na Ukrainie, abp Gądecki powtórzył m.in. wczorajsze słowa z rozważań Apelu Jasnogórskiego, że „Każda wojna – jako akt agresji – jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem jest działaniem świętokradczym”. Podkreślił, że Bóg nie chce naszego cierpienia, lecz pragnie naszej radości. „On nie nakłada nam krzyży, lecz dźwiga z nami nasze krzyże, jakie nakładają nam ci, którzy nie słuchają Boga, lub też jakie my sami nakładamy sobie z powodu naszej grzeszności”. „Dlatego też trzeba bezwarunkowo potępić wojnę na Ukrainie – podobnie jak to uczynił patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I – i jasno powiedzieć tym, którzy mogą ją powstrzymać, a tego nie czynią, że nie unikną sądu Bożego” – podkreślił.

Przewodniczący Episkopatu nawiązał też do katastrof górniczych w kopalniach Pniówek i Zofiówka. „Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tą gwałtowną śmiercią górników. Jest to czas smutku i żałoby dla ludzi związanych z polskim górnictwem, dla Śląska i wszystkich Polaków". Abp Gądecki zakończył homilię modlitwą za ofiary wojny w Ukrainie oraz za wszystkich zmarłych i rannych górników.

Podczas Eucharystii przewodniczący KEP w imieniu Kościoła, tradycyjnie ponowił też Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Akt ten złożył Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego 3 maja 1966 r.

Źródło: BP KEP