Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski apeluje o pomoc dla migrantów

2021-10-04 11:16 Justyna Bieniek
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Autor: brak danych Arcybiskup Stanisław Gądecki

W specjalnym apelu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki mówi o dramatycznej sytuacji uchodźców. Przekonuje, że prawo i obowiązek obrony granic państwowych daje się pogodzić z niesieniem pomocy takim ludziom.

To powinno być priorytetem działań zarówno instytucji państwowych, jak i pozarządowych, w tym Kościołów i wspólnot religijnych" - zaznaczył hierarcha. I dodał, że nie można stygmatyzować przybyszów, dokonując krzywdzących uogólnień, że każdy uchodźca to potencjalny terrorysta".

Jednocześnie Abp Gądecki podziękował tym, którzy pomagają potrzebującym, m.in Caritas Polska, służbom państwowym, lokalnym społecznościom czy organizacjom pozarządowym.Jak zapewnił- Kościół w Polsce też chce się w te działania włączyć, "w poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań, które – mieszcząc się w ramach porządku prawnego – służyć będą szeroko rozumianemu dobru wspólnemu”.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował o zgodę na uruchomienie korytarzy humanitarnych, zaproponował też „rozwiązanie w pełni kontrolowanej relokacji uchodźców, opierające się na ich samodzielnej decyzji co do wyboru kraju docelowego”. To właśnie kontrolowane procesy migracyjne dają poczucie bezpieczeństwa w przeciwieństwie do migracji w chaosie, za sprawą gangów przemytników i nieludzkiego łudzenia ludzi dostania się do wymarzonego raju w Europie” – czytamy w dokumencie.

Dziękując za pomoc okazaną Afgańczykom kilka tygodni temu, abp Gądecki zaapelował do wszystkich ludzi dobrej woli, aby „służbę i pomoc cudzoziemcom przybywającym do Polski potraktowali jako szansę na praktykowanie miłości bliźniego, która jest kamieniem węgielnym naszej wiary”. „Każdy z nas może i powinien stać się w swoim środowisku promotorem międzyludzkiej solidarności” – napisał Przewodniczący Episkopatu. Zachęcił też do modlitwy za migrantów i uchodźców oraz o ducha chrześcijańskiego braterstwa.

Źródło: episkopat.pl