Przyjdźcie do Odkupiciela, apeluje papież do mieszkańców Rio de Janeiro

2021-10-14 11:39
Papież
Autor: wikimedia commons

„Statua Chrystusa Zbawiciela nad Rio de Janeiro, Jego otwarte ramiona w w nieustannym wołaniu o pojednanie, to zaproszenie do braterstwa, które nasz Pan kieruje do tego miasta i do całego kraju” – czytamy w papieskim przesłaniu z okazji 90. rocznicy powstania monumentalnej figury, symbolu tego brazylijskiego miasta.

Franciszek zaapelował do Brazylijczyków o budowanie społeczności, w której nikt nie czuje się samotny, niechciany, odrzucony, ignorowany czy zapomniany, i w której wszyscy angażują się na rzecz świata bardziej sprawiedliwego, solidarnego i szczęśliwszego. Papież podkreśla, że niezależnie od poziomu wykształcenia czy zamożności, wszyscy ludzie mają coś do wniesienia w budowaniu ludzkiego braterstwa: nikt nie powinien stać z założonymi rękami, ale raczej otworzyć ramiona dla wszystkich, tak jak czyni to Odkupiciel.

Franciszek przypomina, że to przede wszystkim Chrystus jest tym, który nas wszystkich przyjmuje. On żyje w tym mieście i zaprasza was, abyście zbliżyli się do Niego. Będąc blisko Niego, będziecie blisko siebie nawzajem – dodaje Papież. Statua Chrystusa Zbawiciela to czwarty co do wielkości posąg Chrystusa na świecie, ale zdecydowanie najsłynniejszy. Aby podziwiać widok na Rio de Janeiro spod wyciągniętych ramion Chrystusa, co roku, na wzgórze Corcovado pielgrzymuje ponad 3 mln turystów.

W 1921 r. rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii. Było kilka projektów, ostatecznie wybrano pomysł Hektora da Silvy. Jego olbrzymia statua Chrystusa z rozpostartymi ramionami, jednocześnie obejmuje miasto i wita przybywających gości od morza. Budowa ruszyła w 1922 roku.

Ważący 1,145 ton monument w stylu Art-Daco ma trzydzieści metrów wysokości i stoi na 8-metrowym cokole. „Chrystus z Rio de Janeiro” został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i stanowi najważniejszy symbol religijny Brazylii. Jednym z jego twórców jest francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski. Od Chrystusa Odkupiciela niewiele wyższe są posągi Chrystusa Zgody w Boliwii- 40,5 m, w Wietnamie- 32 m oraz pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie- 36 m.

Na południu Brazylii powstaje pomnik Chrystusa z rozpostartymi ramionami większy od tego, który zdobi wzgórze Corcovado. Razem z cokołem, będzie miał 43 m wysokości. I będzie najwyższy na świecie.

Źródło: ekai