Ratyzbona: ukraińscy uchodźcy w domu brata Benedykta XVI

2022-03-23 19:15 Justyna Bieniek
Georg Ratzinger
Autor: Elvir Tabaković/wikimedia commons

Przy Luzengasse w Ratyzbonie, w domu brata papieża-seniora Benedykta XVI – ks. prał. Georga Ratzingera, zamieszkało ośmioro uchodźców z Ukrainy. Stał pusty od śmierci duchownego, 1 lipca 2020 roku.

W środę gości odwiedził biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer, który na powitanie wręczył nowym mieszkańcom piwo, lemoniadę i ikonę maryjną. Jak podaje diecezjalne biuro prasowe, nowi mieszkańcy to rodzina ukraińskiego księdza prawosławnego i jego babcia. Pochodzą z Horiszni Pławni w obwodzie połtawskim, położonego około 130 km na południowy wschód od Kijowa. Ze względu na zbliżające się narodziny czwartego dziecka, uciekali samochodem przez Mołdawię, Rumunię, Węgry i Austrię. W międzyczasie dołączyła do nich wraz z córką inna młoda kobieta z parafii prawosławnego duchownego.

Właścicielem mieszkania jest fundacja kościelna. Według informacji, zakwaterowanie zorganizowała Caritas i misja stacyjna. Księża z kolegiaty św. Jana zorganizowali najpotrzebniejsze meble, a okoliczni mieszkańcy zebrali garnki, naczynia, ubrania i zabawki dla dzieci. Fundacja udostępniła uchodźcom z Ukrainy także dwie inne nieruchomości.

Diecezja Ratyzbońska jest jedną z najstarszych w Niemczech i największą pod względem powierzchni w Bawarii. W 739 r. św. Bonifacy wyniósł ją do rangi diecezji. Jako biskupi pracowali tam święci Wolfgang, Emmeram, Erhard i Albert Wielki. Innymi ważnymi biskupami byli Johann Michael Sailer, Georg Michael Wittmann, Michael Buchberger i były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Müller.

Źródło:ekai