Real Madryt ofiarował Matce Bożej swój puchar Ligi Mistrzów

2022-05-30 17:44
Real Madryt Katedra
Autor: realmadrid.com

Piłkarze Realu Madryt - zwycięzcy Ligi Mistrzów podarowali swój zwycięski puchar patronce miasta, Matce Bożej z Almudeny. Zawodników, trenerów i członków władz klubu powitał arcybiskup Madrytu. Kardynał Carlos Osoro chwalił „kulturę spotkania” i zespołowego ducha, które pielęgnują zawodnicy hiszpańskiego klubu. „Dziękuję wam z całego serca, że imię Madrytu niesiecie na wszystkie kontynenty” - powiedział hierarcha.

Razem z pucharem Ligi Mistrzów, zawodnicy Realu ofiarowali również puchar mistrza Hiszpanii, który zdobyli przed miesiącem. Podczas krótkiej ceremonii dyrektor ds. kontaktów zagranicznych Realu Madryt, były piłkarz Emilio Butragueño, odczytał modlitwę wiernych, w której proszono m.in., aby obecni na uroczystości doświadczyli „matczynej opieki Maryi Dziewicy”. Za przyjęcie zawodników i działaczy w katedrze podziękował arcybiskupowi Madrytu przewodniczący Realu Madryt, Florentino Perez. Zapewnił, że piłkarska reprezentacja dąży do pielęgnowania takich wartości, jak „wysiłek, samodoskonalenie i pokora”. Tym samym chce być „punktem odniesienia dla milionów ludzi” i dobrym przykładem, zwłaszcza dla dzieci.

Pomimo tego, że Hiszpania jest państwem świeckim, nadal utrzymuje się tradycja ofiarowywania tytułów mistrzowskich patronowi miasta. W ubiegłym roku w tej samej katedrze, również rywale Realu, Atletico Madryt, ofiarowali Dziewicy z Almudeny swój puchar zdobyty za jedenasty tytuł mistrza Hiszpanii. Ze względu na przepisy pandemiczne, w uroczystości wzięło udział tylko prezydium klubu i przedstawiciele Kościoła. Teraz, razem z zawodnikami, zwycięstwo Realu świętowały tysiące kibiców zgromadzonych na placu przed katedrą.

Dziewica z Almudeny (Virgen de la Almudena) to średniowieczne przedstawienie Maryi, Matki Bożej, która jest uważana za patronkę Madrytu. Jej wezwanie nosi katedra w stolicy Hiszpanii, a jej wspomnienie 9 listopada jest ważnym świętem w mieście. 

Źródło:ekai