Relikwie bł. Carla Acutisa odwiedzą polskie diecezje

2022-08-31 14:03
Carl Acutis
Autor: LubGua987/wikimedia commons

Przez trzy miesiące, relikwie bł. Carla Acutisa, jednego z patronów najbliższych Światowych Dni Młodzieży, odwiedzą 23 polskie diecezje. "Chcemy zaprosić młodych ludzi, by go poznali i zainspirowali się nim" - o. Azariasz Hess OFM, koordynator peregrynacji.

W niedzielę, ordynariusz Asyżu abp Domenico Sorrentino przekazał relikwie przebywającemu we Włoszech kard. Stanisławowi Dziwiszowi. Do Polski przywiezie je dziś o. Azariasz Hess OFM, pomysłodawca i koordynator peregrynacji. Jej pomysł powstał z myślą o przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, których bł. Carlo jest jednym z patronów. Chcemy zaprosić młodych ludzi, by go poznali i zainspirowali się nim, bo to nastolatek, który ma wiele do powiedzenia swoim dzisiejszym rówieśnikom – mówi w rozmowie z KAI bernardyn o. Azariasz Hess.

Poznałem go i zachwyciłem się nim w Rzymie, kiedy trwał jeszcze jego proces beatyfikacyjny. Ujęło mnie to, że Carlo przeżywał swoje zwykłe nastoletnie życie w nadzwyczajny sposób. Chłopak, który pochodził z zamożnej rodziny, który miał wiele talentów i mógłby „zaistnieć” na różne sposoby, postawił całe swoje życie na przyjaźń z Jezusem, mówiąc, że zjednoczenie z Nim jest „programem jego życia”, a także uczy nas ukochania Eucharystii, którą nazywał swoją „autostradą do Nieba”. Ta jego prostota i wyjątkowość są zawstydzające. Myślę, że także talent informatyczny i pasja do internetu, z których jest znany, mogą być dziś inspiracją dla młodych ludzi, zwłaszcza tych, którym trudno jest zachować umiar w korzystaniu z sieci i mediów społecznościowych. Carlo jest wzorem dyscypliny i dobrych celów w posługiwaniu się internetem – dodaje.

Złoty relikwiarz, przed którym w najbliższych tygodniach będą modlili się młodzi ludzie w całej Polsce, zawiera relikwie osierdzia bł. Carlo Acutisa, a więc fizycznie najbliższe serca młodego błogosławionego. Szczegółowy program peregrynacji, która rozpocznie się 9 września w sanktuarium św. Ojca Pio w Warszawie , można znaleźć na stronie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM: www.sdmpolska.pl. Obejmie ona 23 diecezje, które zgłosiły chęć przyjęcia u siebie relikwii patrona młodzieży. Jej kulminacją będzie czuwanie na Jasnej Górze w dniach 12 i 13 listopada. Na swojej stronie internetowej KBO ŚDM opublikowało także konspekt przybliżający młodym ludziom postać błogosławionego oraz propozycję nabożeństw, katechez i spotkań związanych z peregrynacją, przygotowany przez Warmińskie Duszpasterstwo Młodzieży.

Kim był Carlo Acutis?

Carlo Acutis pochodził z włoskiej rodziny, o polskich korzeniach. Jego babcia jest Polka. Urodził się w Londynie w 1991 roku. Prawie całe swoje życie spędził jednak we Włoszech. Od wczesnego dzieciństwa wykazywał duże zainteresowanie i stopniowo coraz większą dojrzałość w wierze. W wieku 7 lat na własną prośbę i za zgodną miejscowego biskupa przystąpił do I Komunii świętej. Sympatię, jaką darzyli go rówieśnicy, i własne talenty, głównie pasję informatyczną, wykorzystywał do ewangelizacji, tworząc strony internetowe poświęcone cudom eucharystycznym i postaciom świętych.

Zmarł w opinii świętości nagle, 12 października 2006 roku po niespełna dwutygodniowej chorobie, w trakcie której zdiagnozowano u niego białaczkę. W szóstą rocznicę śmierci rozpoczął się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego, który zakończył się po czterech latach. Z kolei w 2018 roku, kiedy Kościół na całym świecie przeżywał Synod poświęcony młodzieży i rozeznawaniu powołania, papież Franciszek wydał dekret o heroiczności cnót młodego kandydata na ołtarze. Niespełna dwa lata później zatwierdzono cud uzdrowienia za wstawiennictwem Carla- czteroletniego chłopca, który wydarzył się 12 października 2013 roku w Brazylii.

Carlo Acutis został beatyfikowany 10 października 2020 r. w Asyżu, a jego grób w tamtejszym kościele Matki Bożej Większej stał się miejscem pielgrzymek młodzieży z całego świata.

Źródło:ekai