Relikwie św. Bernadety na Wyspach Brytyjskich

2022-09-06 17:39
Św. Bernadeta
Autor: Unknown author/wikimedia commons

Rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Bernadety z Lourdes na Wyspach Brytyjskich. Jak stwierdził bp Mark Davies, to okazja by na nowo odkryć powszechne powołanie do świętości.

W rozmowie z „Catholic Herald”, ordynariusz diecezji Shrewsburry podkreślił, że „wszelkie nauczanie Kościoła, powierzone mu sakramenty, a także jego dyscyplina są po to, aby doprowadzić nas do świętości, która ostatecznie realizuje się w wejściu do nieba, czyli do pełnej i wiecznej szczęśliwości”. Jak zaznaczył hierarcha, „w życiu świętych dostrzegamy realizację tego, co usilnie pragniemy”.

Biskup zwrócił też uwagę na wyjątkową rolę kultu relikwii na ziemiach brytyjskich. „Myślę o tym, jak relikwie były częścią pierwszej ewangelizacji naszego kraju i jak towarzyszyły rozkwitowi chrześcijańskiej i katolickiej Anglii, w której budziły w ludziach tęsknotę za świętością. Jednocześnie dawały poczucie łączności, które w wyznaniu wiary jest nazwane „świętych obcowaniem. W tym kontekście myślę także o nowej ewangelizacji naszego kraju”.

Peregrynacja rozpoczęła się od archidiecezji westminsterskiej i obejmie wszystkie diecezje w Anglii, Walii i Szkocji. Potrwa do Uroczystości Wszystkich Świętych. W latach wcześniejszych, Wyspy Brytyjskie nawiedziły m.in. relikwie Jana Marii Vianneya i Teresy z Lisieux. W tym drugim przypadku wydarzenie przyciągnęło ćwierć miliona wiernych.

Źródło:ekai