Relikwie św. Walentego też na Jasnej Górze

2022-02-14 15:43
Relikwie św. Walentego na Jasnej Górze
Autor: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Obraz św. Walentego błogosławiącego prawdziwą i czystą miłość, a także jego relikwie znajdują się na Jasnej Górze. W XVII-wiecznej Kaplicy Świętych Relikwii jest fragment jego ręki umieszczony w relikwiarzu w kształcie przedramienia, wykonanym ze srebrnej blachy.

Święty był biskupem, męczennikiem, a z wykształcenia lekarzem. Dla wielu znany jest przede wszystkim jako opiekun zakochanych, ale patronuje również chorym na epilepsję, padaczkę i choroby nerwowe. - Kult św. Walentego był szczególnie znany w miejscach pielgrzymkowych. Narzeczeni i małżonkowie od zawsze chętnie modlili się przy jego relikwiach - przypomina o. Stanisław Rudziński, kustosz zbiorów sztuki wotywnej.

Dla niektórych jasnogórskich pielgrzymów 14 lutego to dzień wyjątkowy. - Pobraliśmy się właśnie w Walentynki, a potem urodziła się nam córeczka, która była prezentem Pana Boga dla nas dokładnie na 5 rocznicę ślubu. Najważniejszą miłością w życiu powinien być Bóg, potem mąż i dzieci. Nie należy zapominać o tej hierarchii - podkreślają Agnieszka i Jarosław z okolic Darłowa.

- Jesteśmy na Jasnej Górze z okazji Walentynek, potem jedziemy też na Jurę i tak właśnie świętujemy - mówi Marta z Rudy Śląskiej. - Po doświadczeniu życia bez Boga wiemy teraz na czym budować prawdziwą miłość. Tylko z Jego pomocą można znaleźć szczęście i radość pomimo trudów życia codziennego - dodaje.

Na Jasnej Górze przy Bractwie Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski działa grupa Niespokojnych Nadzieją, której członkowie modlą się o znalezienie żony czy męża.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry