Reuters: w grudniu papieska pielgrzymka do Grecji i na Cypr

2021-10-27 12:53 Justyna Bieniek
papież Franciszek_pocztówka
Autor: Andrzej Bęben

Agencja informacyjna podała, że Franciszek odwiedzi Cypr w dniach od 2 do 4 grudnia, stamtąd poleci prosto do Grecji gdzie spędzi trzy dni. Oprócz Aten, po pięciu latach powróci na wyspę Lesbos, na której był w kwietniu 2016 roku.

Te plany Ojciec Święty zdradził już w piątek. Zapowiedział, że w pierwszym tygodniu grudnia uda się do tych dwóch państw, a w przyszłym roku chce odwiedzić Europę i w Afrykę. Planuje też pierwszą podróż do Oceanii. Franciszek mówił o tym w wywiadzie dla argentyńskiej agencji Telam. Na Cyprze miał być w 2020 roku, ale papieską podróż zablokowała pandemia.Wcześniej pojawiły się też nieoficjalne informacje, że podczas podróży do Grecji Franciszek mógłby znów odwiedzić wyspę Lesbos, gdzie przebywa wielu migrantów i uchodźców. Był tam w 2016 roku, a w drodze powrotnej do Rzymu zabrał na pokład swojego samolotu trzy rodziny uchodźców z Syrii.

Mówiąc o przyszłym roku, papież przekazał: "Teraz myślę o dwóch podróżach, do Konga i na Węgry". Ojciec Święty był w Budapeszcie we wrześniu, ale to był bardzo krótki pobyt. Odprawił tam mszę na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Już wtedy mówił, że chciałby jeszcze raz odwiedzić Węgry.Franciszek wspomniał też o podróżach do Papui-Nowej Gwinei i Timoru Wschodniego. Te miejsca miał odwiedzić w zeszłym roku, ale także w tym przypadku w pielgrzymce przeszkodziła pandemia.

W przeszłości Cypr gościł papieża Benedykta XVI. To był czerwiec 2010 roku. Z kolei św. Jan Paweł II odwiedził Grecję w maju 2001 r., co było etapem Pielgrzymki Jubileuszowej obejmującej również Syrię i Maltę.

Źródło: ekai, info.wiara.pl