„Rozpoczynamy modlitwę o kanonizację kard. Wyszyńskiego”

2022-05-24 13:13
Kardynał Wyszyński
Autor: beatyfikacja.info

W najbliższą sobotę 28 maja po raz pierwszy Kościół w Polsce przeżywać będzie liturgiczne wspomnienie błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. “Tego dnia rozpoczynamy modlitwę o kanonizację Prymasa Tysiąclecia” – powiedział proboszcz archikatedry warszawskiej, w której kard. Wyszyński jest pochowany.

Mszy św. w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia kard. Stefana Wyszyńskiego przewodniczyć będzie o godz. 19.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W liturgii sprawowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela będą uczestniczyć przedstawiciele różnych grup i wspólnot z całej Warszawy wraz ze swoimi duszpasterzami. Po mszy św. odbędzie się uroczysty koncert oratoryjny „Magnificat de Claromontana” zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii.

Proboszcz stołecznej katedry ks. Bogdan Bartołd rozmowie z KAI przypomniał, że modlitwy o beatyfikację kard. Wyszyńskiego rozpoczęły się wkrótce po śmierci Prymasa. - Czekaliśmy bardzo długo, ale myślę, że to był czas potrzebny do tego, byśmy zgłębiali jego nauczanie i poznawali jego życie - ocenia duchowny.

Ks. Bartołd podkreśla, że jeszcze przed beatyfikacją do kaplicy, w której spoczywa Prymas stale przychodzili wierni, żeby się modlić. Natomiast po beatyfikacji, każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej, jest odprawiana msza dziękczynna za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Rytowi beatyfikacji oraz uroczystej mszy św. przewodniczył w imieniu papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Odczytując z mandatu Ojca Świętego list apostolski, w którym Franciszek wpisał dwójkę Polaków w poczet błogosławionych, kard. Semeraro poinformował, że wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego obchodzone będzie 28 maja a wspomnienie liturgiczne bł. matki Czackiej - 19 maja.

Źródło: KAI