RPA: rozumiemy, ale żałujemy, że papież nie przyjedzie

2022-06-13 20:12 Justyna Bieniek
Kongo- Brazzaville
Autor: Creative Studio/wikimedia commons

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Republiki Południowej Afryki wyraził ubolewanie z powodu odwołanej podróży papieża Franciszka do Afryki. "Jesteśmy rozczarowani, szczególnie Sudan Południowy i Demokratyczna Republika Konga, które stoją w obliczu wyzwań społecznych i politycznych i gdzie pomoc jest pilnie potrzebna" – stwierdził w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA biskup Sithembele Sipuka.

Zdaniem biskupa Umtaty, wizyta głowy Kościoła katolickiego w krajach objętych konfliktami mogłaby w znacznym stopniu przyczynić się do rozwiązania tych i innych problemów kontynentu. Jednocześnie bp Sipuka podkreślił, że jest "pełne zrozumienie" dla decyzji o odwołaniu podróży apostolskiej.

Przypomnijmy, w piątek Franciszek z powodów zdrowotnych przełożył zaplanowaną na początek lipca podróż do Afryki. Nowa data nie została jeszcze wyznaczona. Franciszek od miesięcy cierpi na poważne problemy z kolanami. Od tygodni z trudem utrzymuje się na nogach i większość publicznych spotkań odbywa na wózku inwalidzkim. Najpierw Ojciec Święty miał udać się do Demokratycznej Republiki Konga, a potem do Sudanu Południowego. Wizyta była planowana na 2 - 7 lipca.

W piątek w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie, arcybiskup Stephen Ameyu Martin Mulla zaznaczył, że jest to tylko przesunięcie terminu i zapewnił w rozmowie z dziennikarzami: "Nasze przygotowania trwają nadal". Bp Sipuka również powiedział: "Wciąż oczekujemy, że Ojciec Święty odwiedzi nasz kontynent".

Źródło:ekai