Rzecznik KEP: noszenie odblasków ratuje życie

2022-11-22 18:25
Świeć Przykładem
Autor: BP KEP

Bardzo nam zależy, by wszyscy, którzy udają się na modlitwę, kiedy jest ciemno, bezpiecznie dotarli do kościoła i bezpiecznie z niego wrócili – powiedział ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP podczas konferencji na temat akcji „Świeć Przykładem”.

Akcja, która potrwa do końca roku, skierowana jest do pieszych. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie im, w tym seniorom i rodzicom dzieci, o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, przypomniał, że jest to już 6. edycja akcji „Świeć Przykładem”. „Ważne jest dla nas przypominanie o bezpiecznym zachowaniu na drodze, abyśmy pamiętali o noszeniu elementów odblaskowych. Dzięki temu możemy dostrzec osobę poruszającą się na drodze znacznie szybciej” – podkreślił. „Noszenie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym jest obowiązkowe. Zależy nam na tym, aby nie było ofiar śmiertelnych czy rannych. Prosimy, aby odblask nosić również na terenie zabudowanym". Ciarka apeluje o to, zarówno do zarówno dzieci jak i dorosłych. Powinniśmy wyrabiać nawyk noszenia elementów odblaskowych już od najmłodszych lat” – zaznaczył.

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak przypomniał z kolei, że Kościół katolicki angażuje się w akcję „Świeć przykładem”, bo nabożeństwa w kościołach sprawowane są rano lub wieczorem, kiedy w okresie jesienno-zimowym jest ciemno. „Jeśli chodzi o małe miejscowości lub wioski, gdzie nie ma chodników czy dobrego oświetlenia, noszenie elementów odblaskowych może uratować nam życie” – podkreślił duchowny. Rzecznik Episkopatu przypomniał, że czas Adwentu to czas Mszy roratnich, odprawianych bardzo wcześnie rano lub wieczorem. „Bardzo zależy nam, by wszyscy, którzy udają się na modlitwę, kiedy jest ciemno, bezpiecznie dotarli do kościoła i bezpiecznie z niego wrócili” – zaznaczył.

Z kolei ks. Grzegorz Giemza, Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, zauważył, że wszystkie związki religijne mają swoje uroczystości w godzinach, kiedy jest ciemno. „W Kościołach chrześcijańskich bardzo często mówimy o tym, aby być przykładem. Stąd też to bardzo dobre hasło tej akcji +Świeć przykładem+” – podkreślił. Dodał, że na co dzień nasze świadectwo jest ważniejsze niż tylko od święta. „Noszenie elementów odblaskowych to okazywanie miłości do drugiego człowieka. Związana jest z tym także odpowiedzialność. Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego i ponosimy wspólnie odpowiedzialność” – dodał ks. Giemza. Zaznaczył, że warto zadbać o siebie i innych oraz być przykładem dla dzieci i osób starszych.

Nadkom. Robert Opas, z Komendy Głównej Policji przypomniał, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, liczba wypadków z udziałem pieszych systematycznie maleje, chociaż w stosunku do ubiegłego roku jest ich o 204 więcej. Zaznaczył, że ok. 40% wszystkich ofiar takich zdarzeń w Polsce, to niechronieni uczestnicy ruchu. Zawsze jest ich najwięcej w listopadzie i grudniu.

Źródło: BP KEP

<iframe width="100%" height="166" scrolling="no" frameborder="no" allow="autoplay" src="https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/1388342419&color=ff5500"></iframe><div style="font-size: 10px; color: #cccccc;line-break: anywhere;word-break: normal;overflow: hidden;white-space: nowrap;text-overflow: ellipsis; font-family: Interstate,Lucida Grande,Lucida Sans Unicode,Lucida Sans,Garuda,Verdana,Tahoma,sans-serif;font-weight: 100;"><a href="https://soundcloud.com/user-297863066" title="Episkopat News" target="_blank" style="color: #cccccc; text-decoration: none;">Episkopat News</a> · <a href="https://soundcloud.com/user-297863066/rzecznik-kep-ks-leszek-gesiak-sj-o-akcji-swiec-przykladem" title="Rzecznik KEP o akcji „Świeć Przykładem&quot;: Odblaski mogą nam uratować życie" target="_blank" style="color: #cccccc; text-decoration: none;">Rzecznik KEP o akcji „Świeć Przykładem&quot;: Odblaski mogą nam uratować życie</a></div>