Rzym: krawcy mają problem z materiałem na szaty kardynalskie

2023-09-22 16:17
Szatyn kardynalskie
Autor: Marie-Lan Nguyen/wikimedia commons

Krawcy w Rzymie, które szyją ubrania dla duchowieństwa, mają problemy związane z terminowym otrzymaniem czerwonego jedwabiu na szaty kardynalskie. W czasie pandemii koronawirusa zamknął swoją działalność ważny dla branży dostarczyciel materiału. Mówił o tym w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA jeden z właścicieli istniejącej od 1815 roku tradycyjnej firmy krawieckiej „Barbiconi”.

Od tego czasu dostarczenie materiału może zająć do czterech miesięcy, powiedział Gabriele Barbiconi. Ale nowi kardynałowie, których papież Franciszek wprowadzi do Kolegium Kardynalskiego w przyszłym tygodniu, nie będą mieli tyle czasu. O swojej nominacji dowiedzieli się od papieża 9 lipca i powinni stawić się przed nim w czerwonych szatach 30 września. Tego dnia w Bazylice Świętego Ojciec Święty nada godność kardynalską łącznie 21 duchownym, w tym niektórym klientom Barbiconiego.

Według właściciela pracowni krawieckiej, czerwony jedwab moire kosztuje teraz 80 euro za metr. Za podstawowy strój kardynałowie musieliby zapłacić około 2000 euro. Poza komżą, wszystkie części stroju kardynała utrzymane są w kolorze purpurowym. Z czerwonego jedwabiu moire wykonane są wypustki na sutannie, szarfa na biodrach, piuska i biret. Wiele prac przy szyciu sutanny wykonuje się ręcznie - od wykrojenia aż do obrębiania dziurek do guzików. Krawiec musi poświęcić na to około 20 godzin pracy.

Zgodnie z tradycją, czerwona szata jest znakiem całkowitego oddania kardynała, który w służbie papieżowi gotów jest nawet zginąć śmiercią męczeńską.

Źródło:ekai