Rzym: za kilka dni poleci papież samolotem Ita Airways

2021-11-24 14:56 Justyna Bieniek

W czwartek 2 grudnia Franciszek, po raz pierwszy odbędzie podróż maszyną Ita Airways, nowych narodowych linii lotniczych Republiki Włoskiej.

Samolot z Ojcem Świętym na pokładzie wystartuje o godz. 11.00 z rzymskiego lotniska Fiumicino, Celem będzie Larnaka na Cyprze. Lot będzie obsługiwany przez samolot Airbus A320 w barwach "Born in 2021", stworzonych przez Ita Airways z okazji rozpoczęcia operacji lotniczych 15 października.

Lądowanie na lotnisku w trzecim co do wielkości cypryjskim mieście, zaplanowano na godzinę 14.00. Franciszkowi będzie towarzyszyć 9-osobowa załoga- trzech pilotów i sześć stewardes. Oprócz papieskiej delegacji, na pokładzie znajdą się także przedstawiciele włoskiej i międzynarodowej prasy.

Alitalia, narodowa linia lotnicza oficjalnie przestała istnieć 15 października. Od ponad 20 lat przeżywa poważny kryzys. Podróż Franciszka do Budapesztu i na Słowację w połowie września, była ostatnią na pokładzie samolotu Alitalii.

W ten sposób kończy się okres 57 lat papieskich podróży. A zaczęło się ponad pół wieku temu pielgrzymką Pawła VI do Ziemi Świętej. Alitalia przewoziła czterech papieży na wszystkie kontynenty i do prawie wszystkich krajów świata. W 104 podróżach zagranicznych służyła Janowi Pawłowi II.

Źródło:ekai