San Remo: rusza Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej

2022-02-03 9:27 Justyna Bieniek
San Remo
Autor: Davide Papalini/wikimedia commons

Miasto w zachodnich Włoszech, tuż przy granicy z Francją i Monako, znane jest z Festiwalu Piosenki Włoskiej. Od dziś przez 3 dni, po raz pierwszy będzie gościć Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej.

Aby podkreślić piękno przyszłego wydarzenia, biskup miejscowej diecezji Ventimiglia-Sanremo – Antonio Suetta przywołał znane powiedzenie św. Augustyna, że "ten, kto śpiewa, dwa razy się modli". Podkreślił, że muzyka chrześcijańska stanowi “cenne dziedzictwo, bo obok niezwykłej wartości artystycznej i muzycznej jest tam bogactwo świadectwa wiary”.

Burmistrz miasta Alberto Biancheri na pierwszej konferencji prasowej przed tym wydarzeniem wyraził wielką radość i dumę, że San Remo będzie gospodarzem takiego konkursu. " To była wspaniała intuicja, gratuluję inicjatorom i organizatorom oraz życzę intensywnych przeżyć w czasie trwania Festiwalu" – powiedział gospodarz miasta. Wyraził nadzieję, że będzie to stała impreza.

Wdzięczność i uznanie władzom gminy za poparcie dla tej inicjatywy przekazał bp Suetta. Podkreślił, że "słusznie San Remo jest nazywane «Miastem Muzyki» i ma to coraz większą wartość". Jest przekonany, że tegoroczne wydarzenie "będzie ziarnem, mającym wzrastać i umacniać się z biegiem czasu, gromadząc wszelkie dobre i cenne energie w tej dziedzinie". Dodał, że wielu artystów "często zauważa, że ich śpiew i ich sztuka wywodzą się z prawdziwego doświadczenia wiary, która ma wielką wartość, chociaż czasem ukrytą".

Także dyrektor artystyczny Festiwalu, Fabrizio Venturi zaznaczył, że "muzyka jest jak powietrze, nie da się zatrzymać". Podkreślił niemal leczniczą funkcję piosenki w trudnym okresie, "jak ten, który obecnie przeżywamy". Zauważył, że z powodu pandemii wiele rodzin doświadcza żałoby, dlatego dziś, bardziej niż kiedykolwiek muzyka chrześcijańska może pełnić funkcję służebną- jako "jedna z najpiękniejszych modlitw, jakie mogą zaistnieć“.

"Nadszedł już czas pokazania, jak dużo miejsca ona zajmuje i jak bardzo jest ceniona w wielu krajach świata"- podkreślił Venturi. Zdaniem dyrektora artystycznego- we Włoszech na tym polu jest jeszcze dużo do zrobienia.

Patronat nad festiwalem objęły diecezja i władze gminy San Remo.

Źródło:ekai