Sandomierz: 2 lipca startuje Festiwal Muzyki Klasycznej „Ucho igielne”

2022-07-01 18:28
Muzeum Sandomierskie
Autor: Fot. Jakub Hałun/wikimedia commons

Sześć koncertów kameralnych złoży się na czwartą edycję Letniego Festiwalu Muzyki Klasycznej „Ucho igielne”. Impreza odbędzie się w dniach 2 – 23 lipca w Sandomierzu i Śmiłowie.

Pierwszy festiwalowy koncert muzyki nostalgiczne fado, która ma swoje korzenie portugalskie, odbędzie się 2 lipca (sobota) o godz. 19-tej w Ogrodzie Kanonika Marcina z Urzędowa przy Domu Długosza Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Wystąpią João de Sousa i Bastarda Trio. Ten sam zespół będzie koncertował 3 lipca o godz. 17.00 w sandomierskim klasztorze Ojców Dominikanów Św. Jakuba. Zaprezentowane zostaną niguny – mistyczne pieśni Chasydów.

W sobotę 9 lipca, o godz. 17.00 w sandomierskim Muzeum Zamkowym zaplanowano widowisko muzyczne „Toccata C-dur” Roberta Schumanna. Odbędzie się także spotkanie z pisarzem Antonim Liberą W niedzielę,10 lipca, o godz. 17.00 w Dworze w Śmiłowie- koncert „Edith Piaf” w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki (śpiew), Wojciecha Fronta (kontrabas), Dariusza Kota (akordeon). 

W sobotę 16 lipca, o godz. 21.00 na dziedzicu Zamku Królewskiego w Sandomierzu zaprezentowane zostanie widowisko taneczno – muzyczne „Usłyszeć taniec”. Wystąpią: Małgorzata Wołyńczyk (flamenco), Michał Wierzbowski (step amerykański), Mateusz Wójcik (step irlandzki) oraz sekstet instrumentalny.

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę 23 lipca, o godz. 20.00 z przystani przy Bulwarze Piłsudskiego rozpocznie się muzyczny rejs filmowy statkiem „Syrenka” pt. „Moon River”, Wystąpią: Marcin Jajkiewicz, Edyta Krzemień oraz Strauss Ensemble pod batutą Artura Jaronia. Artyści zaprezentują przeboje muzyki filmowe.

Organizatorem IV Letniego Festiwalu Muzyki Klasycznej „Ucho igielne” jest Fundacja im. Edwarda Kusztala w Kielcach, która ma na celu popularyzowanie kultury, szczególnie poprzez muzykę i sztukę sakralną. Udział w koncertach jest bezpłatny.

Źródło:ekai