Setna rocznica śmierci Benedykta XV

2022-01-22 10:25
Benedykt XV
Autor: US Library of Congress Prints and Photographs division Portret Benedykta XV

22 stycznia przypada setna rocznica śmierci papieża Benedykta XV - Giacoma della Chiesy. Zmarł on w 1922 roku w wieku 66 lat z powodu zapalenia płuc. Na Stolicy Piotrowej zasiadał od 3 września 1914.

Kiedy Giacomo della Chiesa został wybrany nowym papieżem, był kardynałem zaledwie od trzech miesięcy. W latach 1907-1914 był arcybiskupem Bolonii, a wcześniej – od 1901 roku – zastępcą sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej.

Głową Kościoła został kilka tygodni po wybuchu pierwszej wojny światowej. Podejmował liczne wysiłki dyplomatyczne i humanitarne, by powstrzymać tę – jak mówił – „niepotrzebną rzeź”.

Obecny arcybiskup Bolonii kard. Matteo Zuppi podkreśla, że „Benedykt XV nauczył nas determinacji”. – Dziś, tak jak wtedy, bycie neutralnym nie znaczy nic nie mówić, aby nie wywoływać zamieszania lub ewentualnych nieporozumień. Jesteśmy powołani, by być wolnymi podmiotami, które, nawet kosztem reakcji, rozumnie i umiejętnie stają po stronie pokoju. Trzeba tej wizji i odwagi poświęcenia się, z jakimi działał Giacomo Della Chiesa w czasie Wielkiej Wojny – przypomniał hierarcha.

W ciągu 2022 roku archidiecezja bolońska zamierza przypominać postać Benedykta XV, podejmując refleksję nad jego arcybiskupim i papieskim nauczaniem.

Źródło: KAI