Sosnowiec: 100. rocznica założenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus

2021-12-31 16:28
Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus
Autor: karmelitanki.pl

Dokładnie 100 lat temu w Sylwestra do Sosnowca przybyły pierwsze Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Z tej racji w sosnowieckim Domu Macierzystym Zgromadzenia 31 grudnia sprawowana była jubileuszowa Eucharystia pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

To właśnie w tym miejscu Pan Bóg natchnął naszą kochaną siostrę i ojca założyciela, aby tu w Zagłębiu, w Sosnowcu powstało Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Jest to dla nas wielka radość. Pragniemy Panu Bogu podziękować za 100 lat wspaniałej posługi naszych drogich sióstr karmelitanek – zaznaczył bp Grzegorz Kaszak, witając przybyłych gości.

Mszę świętą koncelebrowali m.in. prowincjałowie karmelitańscy: o. Jan Malicki i o. Piotr Jackowski, przeorowie: o. Paweł Hańczak i o. Leszek Stańczewski oraz gość specjalny z Rzymu ojciec generał Miguel Márquez Calle, który wygłosił homilię.

Jubileuszową Eucharystię odprawiali także kapłani diecezji sosnowieckiej na czele z kanclerzem kurii diecezjalnej – ks. Mariuszem Karasiem oraz księżmi proboszczami parafii, na terenie których posługują Karmelitanki Dzieciątka Jezus.

Nabożeństwo zgromadziło w kaplicy sosnowieckiego Domu Macierzystego siostry delegatki z trzech polskich prowincji Zgromadzenia na czele z matką generalną - s. Błażeją Stefańską oraz s. Konradą Dubiel – postulatorką procesów beatyfikacyjnych założycieli Zgromadzenia: Sługi Bożego o. Anzelma Gądka i Czcigodnej Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej.

Wierzymy, że dzisiejsze obchody naszego 100-lecia ubogacą nas, umocnią i uzdolnią do dalszej realizacji Bożych planów i służby Kościołowi. Ufamy, że Dzieciątko Jezus dozwoli nam wkrótce cieszyć się beatyfikacją naszych, czcigodnych założycieli. Niech ten maleńki Król napełni nasze serca swoją miłością, pokojem i radością – powiedziała matka generalna, Błażeja Stefańska, dziękując na koniec liturgii za obecność i modlitwę bp. Grzegorzowi Kaszakowi i wszystkim koncelebrującym kapłanom.

Aktualnie Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus prowadzi życie modlitwy i działalności apostolskiej w 11 krajach, w 51 wspólnotach, liczących łącznie 449 sióstr, pochodzących z 13 krajów świata (dane z 2020 r.).

W diecezji sosnowieckiej Zgromadzenie ma domy zakonne w Sosnowcu (macierzysty), Czeladzi i Wolbromiu. Na terenie Polski znajduje się 31 wspólnot Zgromadzenia, które należą odpowiednio do trzech prowincji: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej. Z Polski pochodzą 352 siostry.

W Europie, poza Polską, wspólnoty Zgromadzenia żyją i pracują w 7 krajach. To Białoruś, Czechy, Francja, Łotwa, Słowacja, Ukraina i Włochy.

Źródło: KAI