Staniątki: benedyktynki uprawiają i sprzedają pomidory

2022-09-01 17:14
Klasztor mniszek w Staniątkach
Autor: Piotrekwas/wikimedia comons

Mniszki ze Staniątek oferują możliwość zakupu pomidorów. Charakteryzuje je słodki smak i brak chemii w uprawie. Taka forma kwesty ma wspomóc zbiórkę funduszy na remont i funkcjonowanie zabytkowego opactwa.

– Czerwony kolor, słodki smak, brak chemii, a jedynie naturalny nawóz – to wyznaczniki pomidorów z naszego opactwa, których uprawa jest w pełni ekologiczna – zachwalają mniszki na swojej stronie internetowej. Jak dodaje matka kseni, Stefania Polkowska, w tym roku posadziły ponad 1500 krzaków pomidora z gatunku boderina. – Zbiory są już dostępne. Pomidory można nabywać w opactwie w Staniątkach oraz w naszym sklepiku w opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową – informuje. Zamówienia można składać telefonicznie lub mailowo. W czasie pandemii, benedyktynki ze Staniątek straciły wiele możliwości zarobku, przez co utrzymanie klasztoru stało się trudniejsze.

Ten powstał prawdopodobnie w 1216 r. Najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Rozporządzeniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy, opactwo św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach stało się pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany za zabytek o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

Źródło:ekai