Stolica Apostolska przesuwa wizytę ad limina biskupów Austrii

2021-11-24 15:25 Justyna Bieniek
Watykan
Autor: pixabay

Austriaccy hierachowie poprosili o przesunięcie terminu wizyty na przyszły rok. Stolica Apostolska zgodziła się, teraz próbuje ustalić nowy. O tej decyzji poinformował przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich, arcybiskup Salzburga, Franz Lackner.

Biskupi mieli polecieć do Rzymu 29 listopada. Powrót do kraju planowo miał się odbyć 3 grudnia. Prośbę członków episkopatu Austrii o przesunięcie terminu z powodu nasilenia się pandemii koronawirusa, przekazał do Watykanu nuncjusz apostolski w Wiedniu, abp Pedro López Quintana. Arcybiskup Lackner wyraził „wielką wdzięczność za szybką reakcję Rzymu i życzliwe zrozumienie”. Teraz trzeba będzie ustalić nową datę wizyty ad limina, prawdopodobnie w 2022 roku. Przewodniczący episkopatu ma nadzieję, że pandemia już w niej nie przeszkodzi. Teraz jednak, ponieważ z powodu czwartej fali koronawirusa sytuacja w Austrii jest bardzo napięta, na znak solidarności z mieszkańcami chcemy pozostać w kraju– stwierdził duchowny.

Za tą zmianą podczas wideokonferencji, opowiedzieli się wszyscy członkowie episkopatu Austrii. „Decyzję podjęliśmy z goryczą, to dlatego, że od dłuższego czasu intensywnie przygotowywaliśmy się do wizyty ad limina i cieszyliśmy się na wymianę zdań z papieżem Franciszkiem- powiedział abp Lackner. Hierarcha przechodzi samoizolację po tym, gdy jeden z jego współpracowników miał pozytywny wynik testu na COVID-19. Jednocześnie arcybiskup Salzburga przypomniał, że zarówno on, jak i wszyscy członkowie episkopatu, są zaszczepieni.

Prośbę episkopatu o przesunięcie terminu wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie, poparł też jego były przewodniczący, kard. Christoph Schönborn. „W obecnej stresującej sytuacji konieczne jest, aby trzymać się razem, pozostać w dialogu ze sobą i zachować to, co nas łączy. Można to zrobić tylko razem”, napisał arcybiskup Wiednia na Twitterze.

Źródło:ekai