Sudan Południowy przygotowuje się do wizyty papieża

2022-05-25 8:01
Papież Franciszek Ojciec Święty Jorge Mario Bergoglio
Autor: Angie Menes/cathopic.com

Papieska wizyta w Sudanie Południowym już wydaje owoce, zanim się jeszcze rozpoczęła. Sytuacja w kraju się uspokaja. Wskazuje na to bp Edward Hiiboro Kussala. Franciszek będzie w tym najmłodszym państwie świata od 5 do 7 lipca.

Już teraz trwają intensywne przygotowania do tej wizyty. W Dżubie powstaje wielki ołtarz, przy którym papież odprawi Eucharystię. We wszystkich parafiach trwają modlitwy w intencji pomyślnego przebiegu podróży oraz trwałego pokoju. Bo taki właśnie jest główny cel papieskiej wizyty.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim bp Kussala przypomina, że Franciszkowi będą towarzyszyć zwierzchnicy Wspólnoty Anglikańskiej i Kościoła Szkocji. Ta podróż ma bowiem zmobilizować wszystkich południowosudańskich chrześcijan to pokojowego współistnienia.

- My na podróż Ojca Świętego patrzymy oczami wiary. Papież przybywa, aby utrwalić pokój w Sudanie Południowym. Jest to podróż bardzo ekumeniczna. Bardzo ważne jest, że przybędzie wraz z innymi braćmi w Chrystusie, aby zjednoczyć wszystkich chrześcijan w tym kraju. Stanowimy ponad 90 proc. mieszkańców. Musimy zacieśnić nasze relacje, dialog, zaangażować się w budowanie pokoju. Taka jest wola papieża, po to do nas przybywa. (…) Aktualnie na większości terytorium panuje względny pokój. W miejscach, gdzie są obecni rebelianci dochodzi do sporadycznych strać. Ale już sama zapowiedź wizyty Ojca Świętego doprowadziła do ostudzenia nastrojów. Widzimy, że zmienia się sytuacja w naszym kraju. Również nasi politycy mają świadomość, że muszą zrobić porządek przed przyjazdem papieża, aby zapanował pokój - podkreśla hierarcha.

Źródło: KAI