Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców już w niedzielę. Jak działa Caritas?

2021-09-23 15:30 STAN
W niedzielę 26 września Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców
Autor: caritas.pl W niedzielę 26 września Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców

Już w najbliższą niedzielę 26 września będziemy obchodzili Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W związku z tym papież Franciszek zaapelował do wszystkich o wzajemną pomoc. Odpowiedzią na wezwanie papieża są działania Caritas Polska

​Papież Franciszek apeluje, żebyśmy "odbudowali rodzinę ludzką" - to przesłanie z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który obchodzimy już w najbliższą niedzielę 26 września. Odpowiedzią na ten apel mają być działania Caritas Polska. To m.in. wsparcie dla uchodźców mieszkających w obozie na greckiej wyspie Lesbos czy wsparcie dla Afgańczyków uciekających z kraju przejętego przez talibów.

Czytaj także: Ołtarz w kościele Niepokalanego Serca NMP w Borzęcie- poświęcony

- To są konkretne osoby, konkretne dzieci, konkretne rodziny, ten dzień jest znakomitym dniem, żeby poćwiczyć swoją uważność, swoją wrażliwość, a jeśli ktoś otworzy oczy - natychmiastowo ruszać do pomocy - mówi zastępca dyrektora Caritas Polska, brat Cordian Szwarc i dodaje, że organizacja wspiera też uchodźców mieszkających w Polsce.

Czytaj także: W Rzymie rozpoczyna się jubileuszowe zebranie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy

- Decyzja wyjazdu przyszła nagle. Jeśli chodzi o zagrożenie twojego życia i twoich dzieci, to człowiek się nie zastanawia. Zostawiłam całe swoje życie, rodziców, wszystkich braci i siostry. Teraz mogę powiedzieć, że Polska jest moim drugim domem - dla mnie i dla moich dzieci - podkreśla Raisa, która dziesięć lat temu uciekła z Czeczeni.

Caritas zaznacza, że jest w gotowości, by wesprzeć uchodźców na białoruskiej granicy. Póki co jednak na taką pomoc nie otrzymała pozwolenia.