Synod w diecezjach: Powierzamy go opiece Maryi

2021-10-13 18:36
Synod w diecezjach: Powierzamy go opiece Maryi
Autor: episkopat.pl Synod w diecezjach: Powierzamy go opiece Maryi

Trwa wizyta ad limina apostolorum. Podczas Mszy świętej w Bazylice Matki Bożej Większej abp Tomasz Wojda, metropolita gdański powierzył opiece Maryi rozpoczynający się w diecezjach synod.

„Wchodząc do tej świątyni, jesteśmy zaproszeni do spojrzenia na wiarę Kościoła i na naszą wiarę w świetle wiary Bożej Rodzicielki. Jesteśmy zaproszeni, aby w świetle Jej osobistego doświadczenia relacji z Bogiem budować i umacniać własną i innych wiarę. Tę wiarę powinniśmy budować również na naszym nieustannym, codziennym fiat, które jest owocem naszego zaufania i naszego otwarcia się za Jej przykładem na wielkie tajemnice Boże” – powiedział abp Wojda.

Metropolita gdański podkreślił w homilii, że wiara nie jest nauką i dlatego wymaga od nas postawy otwarcia. „Wiemy, że wiara wymaga od nas, abyśmy otwierali się na tę wielką tajemnicę Bożą, jaką Bóg chce przed nami otworzyć” – stwierdził.

Czytaj także: Arcybiskup Neapolu bije na alarm

Abp Wojda podkreślił, że Maryja jest naszą Wspomożycielką w drodze, gdyż jest Matką nas wszystkich. „Na drodze wiary możemy więc nieustannie zwracać się do Niej i prosić Ją, aby nam towarzyszyła” – zaznaczył. Dodał, że „przybywamy do Niej utrudzeni drogą codziennego zmagania, pełnego odpowiedzialności za nasze diecezje, za nasze wspólnoty wiernych, za nasze rodziny, za naszych kapłanów”.

Metropolita gdański zwrócił uwagę, że podczas spotkań w ramach wizyty ad limina, biskupi doświadczają, jak wielka jest to odpowiedzialność i jak bardzo potrzebują wsparcia duchowego, aby budować i umacniać wiarę zarówno swoją jak i innych im powierzonych.

„Przybywamy tutaj, aby Jej zawierzać dzieci i młodzież, która coraz bardziej wydaje się tracić wiarę i oddalać od Boga, wybierać drogi, które nie wydają się być drogami Bożymi. Przybywamy, aby Jej zawierzać nasze polskie rodziny doświadczone szczególnymi trudnościami. Prośmy Ją o wsparcie, aby nie lękały się krytyk i niewłaściwych presji społecznych, lecz zawsze pozostawały Domowym Kościołem, autentycznym miejscem przeżywania wiary i przekazywania jej nowym, kolejnym pokoleniom” – podkreślił abp Wojda.

Abp Wojda stwierdził, że powierzamy opiece Maryi rozpoczynający się w diecezjach synod. „Prosimy, aby Ona wypraszała nam potrzebne światło Ducha Świętego do lepszego zrozumienia dzisiejszego Kościoła i świata, w który należy wsiewać ziarno nadziei, ziarno Dobrej Nowiny, ziarno Bożego zbawienia” – zaznaczył.

„Poddajemy się pod Jej macierzyńską opiekę i z Nią pragniemy umacniać fundament naszej wiary” – podkreślił abp Wojda.

Episkopat.pl