Szkocja czeka na papieża Franciszka

2021-10-06 11:02
Papież Franciszek wydał orędzie z okazji Światowych Dni Młodzieży
Autor: episkopat.pl

Kościół katolicki w Szkocji przygotowuje się na przyjęcie Ojca Świętego i światowych przywódców, którzy wezmą udział w szczycie klimatycznym ONZ w Glasgow. Ten odbędzie się w dniach 31 października - 12 listopada. Zaplanowano modlitwy, czuwania, spotkanie dla młodzieży oraz inicjatywy ekumeniczne.

Jesteśmy niemal pewni, że papież Franciszek będzie obecny na COP26, chociaż nie mamy jeszcze ostatecznego potwierdzenia. Przemówienie Ojca Świętego zostanie wydrukowane w naszym diecezjalnym czasopiśmie „Flourish”, które będziemy rozprowadzać we wszystkich naszych parafiach. Ojciec Święty zatrzyma się tylko na kilka godzin, by prosić głowy państw i delegatów z całego świata o szybkie działania dla ocalenia planety – mówi Ronnie Convery, dyrektor biura ds. komunikacji archidiecezji Glasgow.

Jak tłumaczy, nie ma jeszcze oficjalnego programu. Nie wiadomo też, o której godzinie przyleci Franciszek. Od razu ma pojechać do Szkockiego Centrum Wystawowego i Konferencyjnego, które gości COP26, a stamtąd wróci już na lotnisko. Nie będzie czasu na liturgie i publiczne spotkania. Glasgow będzie kompletnie zablokowane. Goszczenie głów najważniejszych na świecie państw w tak małym mieście jest bardzo trudnym wyzwaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Convery należy do kościelnego komitetu organizacyjnego inicjatyw związanych ze szczytem klimatycznym. Wśród członków są specjaliści m.in od liturgii, muzyki, logistyki, wideo. Kieruje nim ordynariusz diecezji Galloway bp William Nolan.

Wśród kościelnych inicjatyw jest Msza 7 listopada, w której weźmie udział delegacja watykańska razem ze wszystkimi szkockimi biskupami i przedstawicielami ONZ.Homilię wygłosi bp Nolan, który w szkockiej konferencji episkopatu kieruje komisją „Iustitia et pax”. Czuwania modlitewne w pięciu kościołach chrześcijańskich miasta organizują bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, którzy również proponują wieczór dla młodzieży w kościele jezuitów. Nabożeństwo sprawowane będzie także w prezbiteriańskiej katedrze św. Mungo – wezmą w nim udział zwierzchnicy Kościołów działających w Szkocji.

Chociaż Kościół katolicki nie organizuje szczytu w Glasgow, w jego pracach wezmą udział przedstawiciele szkockiej Caritas. Będą wspierali papieskie wezwanie do wypracowania porozumienia ratującego naszą planetę.

Źródło: ekai