Taize: Europejskie Spotkanie Młodych znów online

2021-12-27 17:30
Taize: Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się zgodnie z planem
Autor: www.taize.fr

Po raz drugi Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé odbędzie się online. Zaplanowane w dniach 28 grudnia – 1 stycznia doroczne wydarzenie gromadzące od 1978 roku młodych katolików ze wszystkich stron Starego Kontynentu, zostanie przeprowadzone w dwóch etapach: online od 28 do 31 grudnia i na miejscu w Turynie w lipcu 2022 r.

Ze względu na nowe pandemiczne restrykcje, przeżycie europejskiego spotkania w Turynie tak, jak sobie wyobrażaliśmy, nie będzie możliwe. Przykro nam, że nie będziemy mogli powitać na koniec roku tych, którzy już zorganizowali swój wyjazd. Dziękujemy Kościołom i mieszkańcom Turynu za wszystkie wysiłki podjęte w ciągu ostatnich miesięcy – napisali jeszcze w listopadzie bracia z Taizé.

W dniach od 28-31 grudnia odbędzie się spotkanie online. Transmisje będą realizowane z Taizé i z Turynu, z udziałem niektórych braci i młodzieży z Turynu oraz okolic- ograniczenia sanitarne nie pozwalają na tradycyjne goszczenie młodych w rodzinach i parafiach. Chętni z innych stron Włoch i Europy będą mogli wziąć udział w spotkaniu za pośrednictwem internetu.

Oto program, w który będzie można się włączyć na kanale Taizé na Youtube:

Wtorek, 28 grudnia:

• 20.30 modlitwa wieczorna transmitowana z Taizé

Środa, 29 grudnia:

• rano: wprowadzenie biblijne

• 20.30 modlitwa wieczorna transmitowana z Turynu

Czwartek, 30 grudnia:

• rano: wprowadzenie biblijne

• 12.30 modlitwa południowa transmitowana z Turynu

• 15.15 spotkanie tematyczne transmitowane na żywo z Turynu: „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”: jak okazywać solidarność ludziom z doświadczeniem migracji

• 17.30 spotkanie tematyczne transmitowane na żywo z Turynu: „Co można zrobić wspólne, aby zatroszczyć się o nasz wspólny dom”

• 20.30 modlitwa wieczorna transmitowana z Turynu

Piątek, 31 grudnia:

• rano: wprowadzenie biblijne

• 20.30 modlitwa wieczorna transmitowana z Taizé

Centralnym punktem wydarzenia będzie zapowiedziane przez arcybiskupa Turynu na 30 grudnia, nadzwyczajne odsłonięcie Całunu Turyńskiego w katedrze. Będzie je transmitować telewizja. Kontemplacja Całunu jest wielkim darem, jaki możemy ofiarować młodym ludziom w tym trudnym czasie” – podkreśla abp Cesare Nosiglia. Zauważa, że w tym wydarzeniu wezmą udział także delegacje z innych włoskich diecezji i z zagranicy. Będzie to przedsmak lipcowego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, który, jak liczy abp Nosiglia, będzie mógł już zgromadzić w Turynie rzesze młodych z całej Europy.

Z kolei od 7 do 10 lipca 2022 r. turyńskie kościoły zapraszają młodych z Europy do udziału w drugim etapie Europejskiego Spotkania Młodych. Uczestnicy będą spotykali się na modlitwie, wymianie doświadczeń i warsztatach.

Źródło