Tradycja kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała trafi na Listę UNESCO
Tradycja układania kwietnych kobierców na Boże Ciało kultywowana jest od ponad 200 lat w Spycimierzu, parafii diecezji włocławskiej. Na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO zostanie wpisana 16 grudnia.
Wniosek skierowany do UNESCO, którego inicjatorem był Spycimierz, obejmuje te same tradycje w jeszcze czterech wsiach województwa opolskiego – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu. Mieszkańcy Spycimierza kultywują te tradycję od 200 lat. Przed świętem Bożego Ciała układają kwiecisty dywan, który ciągnie się przez ponad kilometr. Właśnie po nim przechodzi procesja. Ustawiane są także specjalne bramy zbudowane z gałązek i ozdobione kwiatami. Kilka dni wcześniej, zwykle od niedzieli poprzedzającej święto, całe rodziny zbierają kwiaty na polach, także kłosy zbóż, liście, gałązki drzew, mchy. Dywan jest przygotowany według wzorów, które wypełnia się później płatkami, całymi kwiatami, liśćmi, kamykami i piaskiem.
W dniu Bożego Ciała od rana dywan układają nie tylko mieszkańcy Spycimierza, ale i sąsiednich wsi w parafii. Wśród ułożonych motywów dominują symbole religijne i patriotyczne, ale też piękne wizualnie kompozycje. Procesja, która rozpoczyna się po południu przechodzi wprost po kwietnym dywanie.
Cieszymy się bardzo i wzruszenie nas ogarnia, że po naszych drogach Pan Jezus idzie w tak bogatej oprawie – mówi jedna z mieszkanek Spycimierza na filmie dołączonym do wniosku dla UNESCO. Każdego roku na Boże Ciało przyjeżdżają tam wierni, ale i turyści z całej Polski. Przez małą miejscowość potrafi przewinąć się nawet 40 tysięcy osób. Wniosek o wpis polskich kwiatowych dywanów na Listę UNESCO złożył w marcu 2020 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Już wcześniej, w 2018 r. wpisał „Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu” na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stało się to na wniosek Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i ówczesnego proboszcza parafii ks. Wojciecha Kaźmierczaka.
Dywany kwiatowe na procesje Bożego Ciała” to jedyna tradycja katolicka z Europy i jedna z czterech ze świata, która zostanie wpisana w tym roku na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Stanie się to 16 grudnia. Tego dnia Spycimierz połączy się online z Paryżem, a 17 grudnia z tej okazji w kościele parafialnym odbędzie się Msza Święta, celebrowana przez ks. biskupa Krzysztofa Wętkowskiego.
Źródło: ekai