Triduum Paschalne i Wielkanoc w Archidiecezji Warszawskiej

2023-04-05 10:47 Justyna Bieniek
Triduum Paschalne
Autor: archwwa.pl

Przed nami najważniejsze dni w Kościele - Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Kard. Kazimierz Nycz oraz biskupi pomocniczy będą przewodniczyć liturgiom Triduum w Archikatedrze Warszawskiej.

Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek 6 kwietnia o godz. 10:00 w Archikatedrze Warszawskiej. Eucharystię będą koncelebrowali biskupi pomocniczy i księża archidiecezji warszawskiej.

Msza Krzyżma jest okazją do wyrażenia jedności biskupa i kapłanów. W czasie Eucharystii księża odnowią przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich. Metropolita warszawski poświęci również oleje chorych i krzyżmo, używane później przez cały rok przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczenia chorych i święceń kapłańskich.

Triduum Paschalne w Archikatedrze Warszawskiej

Triduum Paschalne rozpocznie się Mszą Wieczerzy Pańskiej celebrowaną w Wielki Czwartek 6 kwietnia o godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi bp Rafał Markowski.

W Wielki Piątek 7 kwietnia o godz. 17:00 w Archikatedrze Warszawskiej Liturgia Męki Pańskiej, której będzie przewodniczył bp Piotr Jarecki. Z kolei o godz. 20:00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny wyruszy Centralna Droga Krzyżowa pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Wigilii Paschalnej rozpoczynającej obchody Zmartwychwstania Pańskiego będzie przewodniczył 8 kwietnia o godz. 20:00 w Archikatedrze Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi bp Michał Janocha. Na zakończenie liturgii odbędzie się procesja rezurekcyjna ulicami Starego Miasta.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

W wielkanocny poranek 9 kwietnia o godz. 6:00 biskupi pomocniczy poprowadzą procesje rezurekcyjne oraz będą celebrować Msze święte w parafiach archidiecezji warszawskiej: bp Rafał Markowski w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie, bp Piotr Jarecki w parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie-Jeziornie, a bp Michał Janocha w parafii Świętej Trójcy w Błoniu. Ponadto, bp Tadeusz Pikus, również o godz. 6:00, będzie przewodniczył Mszy świętej w parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie. 

O godz. 11.00 w Archikatedrze Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy świętej w Niedzielę Zmartwychwstania, podczas której wygłosi również homilię.

Źródło: archwwa.pl