Trwa XII Tydzień Wychowania. Jaka jest myśl przewodnia?

2022-09-12 14:03
Trwa XII Tydzień Wychowania. Jaka jest myśl przewodnia?
Autor: episkopat.pl Trwa XII Tydzień Wychowania. Jaka jest myśl przewodnia?

W niedzielę 11 września rozpoczął się XII Tydzień Wychowania w Kościele Katolickim. Odbywa się pod hasłem „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). Z tej okazji biskupi przygotowali list pasterski.

Myślą przewodnią tegorocznego XII Tygodnia Wychowania w Kościele w Polsce będą słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). W tym czasie nie zabraknie też nawiązań do św. abp. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa metropolity lwowskiego i wieloletniego rektora Uniwersytetu Lwowskiego, zasłużonego na polu działalności wychowawczej, którego setna rocznica śmierci przypada w tym roku szkolnym – 20 marca 2023 r.

Czytaj także: Madagaskar: poświęcono szkołę i kościół ufundowane przez polską archidiecezję

Z okazji Tygodnia Wychowania biskupi przygotowali zapowiadający go list pasterski przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego. Wskazali w nim m.in. na potrzebę: perspektywy wiary w wychowaniu, poprzedzania modlitwą życiowych decyzji, włączania się w dzieło ewangelizacji oraz troski o formację stałą dorosłych. „Dojrzała decyzja pójścia za Jezusem wymaga konkretnych odniesień do naszego całego życia, w tym także do dzieła wychowania. Musimy więc pytać siebie nieustannie, w jaki sposób my, jako wychowawcy, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, uwzględniamy w naszych relacjach z wychowankami to, że jesteśmy uczniami Chrystusa?” – czytamy w liście.

Sedno Sprawy - Wojciech Skurkiewicz - OFENSYWA UKRAINY JEST PRZEŁOMOWA DLA LOSÓW WOJNY

Nawiązując do słów abp. Bilczewskiego, w których ukazywał on osobę Jezusa Chrystusa jako ideał człowieka, biskupi zachęcili rodziców, duszpasterzy i katechetów do „włączenia się w dzieło ewangelizacji, której celem jest budowanie zażyłej więzi z Jezusem”. Na zakończenie listu zaprosili wszystkich do włączenia się w przeżywanie XII Tygodnia Wychowania w Polsce.

Na stronie internetowej Tygodnia Wychowania dostępne są przygotowane przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP i Radę Szkół Katolickich materiały, które mogą być pomocą dla wychowawców, katechetów i duszpasterzy w zorganizowaniu tego czasu. Na każdy dzień tygodnia zostały opracowane rozważania i teksty modlitwy wiernych, a także konspekty katechez dla dzieci młodszych, uczniów starszych klas szkoły podstawowej i dla młodzieży. Wychowawcom dedykowana jest też konferencja pt. „Spojrzał na niego z miłością. Jak być wychowawcą na wzór Chrystusa?”, w której można znaleźć inspirację do poradzenia sobie z sytuacjami, w których grozi zniechęcenie i utrata motywacji do dalszej pracy.

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Obchodzony jest we wrześniu każdego roku, jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz o ich wychowanie. W tym roku obchodzony jest po raz dwunasty.

BP KEP