Uciekają przed wojną i Talibami. Caritas Polska pomoże Afgańczykom

2021-09-01 7:45 M. Mal
paczki od Caritas
Autor: Wojciech Wójcikowski

Tysiące obywateli Afganistanu porzuciło swoje domy i szuka schronienia poza granicami kraju. W ojczyźnie, w której władze przejęli talibowie, nie czują się już bezpieczni. Wielu z nich wybiera Pakistan, niektórzy trafiają do Polski. To właśnie im chce pomóc polska organizacja.

Upadek afgańskiego rządu i szeroka ofensywa talibów, wywołały jeszcze większy chaos w państwie, które od dekad próbuje się odbudować po latach wojen i interwencji zbrojnych. Tegoroczny kryzys sprawił, że w kraju przesiedlono ponad 400 tysięcy osób, kilkadziesiąt tysięcy kolejnych próbuje wydostać się z Afganistanu. Część uchodźców na pewno dotrze do Polski. I to właśnie oni będą potrzebowali pilnej pomocy humanitarnej- jedzenia, wody, środków higienicznych czy ubrań, by przetrwać ten najtrudniejszy czas- podkreśla ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas.

To wsparcie będzie organizowane tu na miejscu, ale też w we wspomnianym Pakistanie gdzie działa oddział organizacji. Przekazane zostaną środki m.in. na zakup żywności, pakietów higienicznych, na zapewnienie dostępu do czystej wody oraz godnych warunków sanitarnych – wyjaśnia Krzysztof Iwiński, koordynator programów zagranicznych Caritas Polska.

W ostatnich dniach pomoc dotarła do strzeżonego ośrodka w Czerwonym Borze i do innej placówki na Podlasiu- przebywają tam osoby ewakuowane z Kabulu. Przygotowaliśmy dla nich m.in wodę, odzież, artykuły higieniczne, zabawki dla najmłodszych – wylicza Marta Walasik-Sałek, koordynatorka projektów na rzecz wsparcia migrantów i uchodźców w Caritas Polska. Jej oddziały w całym kraju pomagają uchodźcom w każdy możliwy sposób: to m.in. dopłaty do wynajęcia mieszkań, pomoc w zdobyciu pracy czy załatwieniu spraw urzędowych, dofinansowanie kosztów leczenia.

Caritas Polska uruchomiła specjalną zbiórkę. Dzięki zebranym pieniądzom będzie można wesprzeć Afgańczyków- w Pakistanie, Iranie czy w Polsce.

Jak można pomóc? Wystarczy przekazać wsparcie za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan• Dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan)• Wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)mp, Caritas Polska / Warszawa

Źródło: ekai.pl