Ukraina: abp Szewczuk spotkał się z merem Kijowa

2022-03-29 17:24
Witalij Kliczko
Autor: ZRZUT EKRANU / Twitter Chris Reason Witalij Kliczko rozmawia z dziennikarzami w Kijowie

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego spotkał się z merem Kijowa Witalijem Kliczką. Spotkanie odbyło się na prośbę mera stolicy. Omówiono główne problemy i wyzwania społeczności miasta, a także rolę i miejsce UKGK w życiu Kijowa w czasie wojny.

Kliczko podziękował abp Szewczukowi za aktywną i skuteczną obecność UKGK w Kijowie i za jego służbę dla społeczności kijowskiej. Według niego, dziś ludzie potrzebują słowa nadziei bardziej niż żywności, odzieży i leków. „To Kościół może teraz przemawiać do ludzi i pomagać uwierzyć w zwycięstwo Ukrainy, a zatem zobaczyć, że musimy budować nasz własny kraj, nasze własne państwo” – powiedział. Podkreślił, jak ważne jest, aby mieszkańcy Kijowa wrócili do swojego miasta i bezpiecznie go bronili. Zapewnił, że Kijów jest w dobrych rękach i nigdy nie podda się wrogowi. Niebiesko-żółta flaga zawsze będzie powiewać nad Kijowem.

Zwierzchnik UKGK podziękował Witalijowi Kliczce za to, że Kijów pozostaje żywym miastem: wszystkie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, sklepy, władze lokalne, szpitale, szkoły, a nawet przedsiębiorstwa próbują powrócić do życia. Zapewnił szefa Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej, że UKGK robi i zrobi wszystko, co możliwe, aby właściwie służyć wspólnocie.

Abp Szewczuk podkreślił, że wszystkie parafie w Kijowie funkcjonują. Każda z nich stała się schronem przeciwlotniczym lub centrum pomocy społecznej, w którym księża wraz z wiernymi opiekują się osobami starszymi, tymi co zostali w Kijowie i potrzebują specjalnej opieki lub pomocy. Zwrócił uwagę, że Patriarchalna Katedra Zmartwychwstania Chrystusa, która podczas „rewolucji godności” służyła jako schronienie dla protestujących, w czasie pandemii koronawirusa jako centrum szczepień, dziś stała się schronem przeciwlotniczym i „centrum nadziei oraz zbawienia”. Zauważył również, że Kościół tworzy dziś centra logistyczne, badając potrzeby ludzi, aby móc skierować pomoc humanitarną do odpowiedniego miejsca przeznaczenia.

„My, jako Kościół, zrobimy wszystko, co możliwe, aby głosić nadzieję, aby głos Kijowa brzmiał na całym świecie jako głos nadziei na zwycięstwo i był zapewnieniem, że dobro zawsze zwycięży zło” – stwierdził abp Szewczuk. Na zakończenie spotkania Witalij Kliczko poprosił zwierzchnika UKGK o błogosławieństwo dla Kijowa, kijowskich wzgórz, które dziś są symbolem niepokonanej Ukrainy i jej woli zwycięstwa oraz wolności. Kliczko zwracając się do abp Szewczuka powiedział: „Wasza obecność w naszym mieście jest bardzo ważna. To inspiruje mieszkańców Kijowa i daje im pewność, że pokój w Ukrainie szybko nadejdzie”.

Źródło:ekai