Ukraina: Caritas z pomocą dla dotkniętych powodzią

2023-06-09 20:18
Ukraina Caritas
Autor: Caritas Polska

Caritas Polska przekaże wsparcie mieszkańcom zalanych terenów w Ukrainie. Do katastrofy doszło nad ranem, 6 czerwca gdy Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce, niszcząc częściowo tamtejszą elektrownię wodną. To doprowadziło do zalania miejscowości leżących w dolnym biegu rzeki po obu jej stronach.

Po zniszczeniu zapory wodnej stan Dniepru podniósł się o kilkanaście metrów, dlatego wiele domów zniknęło pod wodą. Na powierzchni widoczne są jedynie dachy lub ostatnie piętra wyższych zabudowań. Niestety nie wszyscy mieszkańcy zalanych miejscowości zdołali uciec. W strefie podtopień znajduje się ok. 80 miejscowości, w tym część Chersonia.

Po prawej stronie Dniepru, kontrolowanej przez Ukrainę, trwa ewakuacja cywilów, a także dostarczanie wody pitnej. W pomoc włączyła się już ukraińska Caritas-Spes. Grupy mobilne organizacji docierają do Chersonia i częściowo zatopionych wiosek. Pomoc udzielana jest także na bezpiecznych terenach obwodu chersońskiego oraz w ośrodkach humanitarnych Caritas-Spes Odessa, zlokalizowanych w Mikołajowie i Odessie. Jak informuje ks. Piotr Rosochacki, dyrektor Caritas-Spes w diecezji odesko-symferopolskiej, w tej chwili najbardziej potrzebne są: woda, jedzenie, środki czystości, ręczniki, pościel.

Niestety jest poważne zagrożenie epidemiologiczne. Do Dniepru przedostały się bowiem duże ilości smarów z wysadzonej zapory, a w zalanych miejscowościach zginęło wiele zwierząt gospodarskich, zatopione zostały także cmentarze. Tymczasem temperatura na południu Ukrainy wynosi teraz 28-30°C w cieniu.

Jak informuje ks. Piotr, będą potrzebne rzeczy do wielkiego sprzątania – pompy do odprowadzenia brudnej wody i urządzenia do osuszania domów, gumowce, rękawiczki, chemia, filtry dla oczyszczania wody i tym podobne.

– Potrzeby już są duże, a spodziewamy się, że będą wielokrotnie większe, dlatego za wszelką pomoc z góry dziękujemy – dodaje dyrektor.

W odpowiedzi na dramatyczną sytuację na południu Ukrainy Caritas Polska zdecydowała o przekazaniu wsparcia finansoweg  w wysokości 100 tys. zł, za które ukraińska Caritas-Spes zakupi i rozdysponuje najpotrzebniejsze artykuły, w tym żywność, wodę, środki higieniczne i urządzenia uzdatniania wody. Z magazynu w Leżajsku wyjechały już konwoje z pomocą humanitarną.

Mieszkańcy naddnieprzańskich terenów, którzy stracili w jednej chwili wszystko, nie mogą zostać sami. Pomóżmy im odzyskać poczucie bezpieczeństwa i nadzieję. Wsparcie można przekazywać: • dokonując wpłaty przez stronę caritas.pl/ukraina; • wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (z dopiskiem UKRAINA); • wysyłając SMS o treści UKRAINA pod numer 72052.

Źródło:ekai